Mnoho značek se stále více obrací na své zákazníky jako na hlavní tvůrce obsahu. Uživateli generovaný obsah (UGC) se stal nástrojem, který přináší autenticitu a důvěryhodnost. O tématu jsme psali v posledním čísle MAM 41/2024.
Značky jako Plzeňský Prazdroj a Alza využívají UGC jako „nejautentičtější způsob generování obsahu“, jak potvrzuje třeba marketingový manažer Gambrinusu Martin Šimůnek: „Je to velmi jednoduchý, ale především nejautentičtější způsob, který využíváme na sociálních sítích.“
Zajímavým příkladem je i značka Pilsner Urquell, která UGC integrovala do své hokejové kampaně během mistrovství světa. Podle marketingové manažerky Dominiky Drvoštěpové zákazníci zachycovali fotky piva, což značce pomohlo vytvořit blízký vztah s fanoušky.
UGC je efektivní nejen kvůli autentičnosti, ale také díky své schopnosti zvyšovat konverze. Průzkum společnosti Power Reviews ukázal, že „interakce s UGC může zvýšit konverze až o 100,6 procenta.“ Eva Stejskalová z Kofoly k tomu dodává: „Nejlepší UGC je přirozený, není motivován odměnou, ale vychází z lidí, kteří se chtějí sami spojit se značkou.“
A co když je obsah negativní? Podle Evy Čejkové, výkonné ředitelky platformy Testuj.to, i negativní hodnocení může být cenné: „Neznám značku, která by neřešila jedinou reklamaci nebo negativní komentář. Právě o realitu u UGC jde.“ Reakce na negativní zpětnou vazbu je příležitostí pro zlepšení a posílení vztahů se zákazníky. Jaké další výhody UGC přináší a jakým způsobem ho měřit se dočtete pouze zde.