Pod palbu se na Ukrajině podle organizace Reportéři bez hranic (RSF) dostalo už několik zpravodajských štábů. Čtyři novináři utrpěli zranění, jeden fotograf zahynul při bombovém útoku v Kyjevě. Se štěstím vyvázli dva čeští novináři.
RSF znovu apelovala na mezinárodní organizace, aby dodržovaly mezinárodní úmluvy, které mají zaručit bezpečnost válečných reportérů.
Na webu RSF detailně popisuje hned několik incidentů. Například jen o centimetry minuly kulky hlavu švýcarského fotografa Guillauma Briqueta, když na něj stříleli členové ruského komanda krátce poté, co 6. března projel ukrajinským checkpointem na silnici k městu Mykolaji. Briquet se snažil zachytit ruský postup zemí. Přes jasné označení jeho oděvu, které nedávalo pochyb, že se jedná o zástupce tisku, pak vojáci reportéra napadli a vedle vybavení mu sebrali i 3000 eur.
„Jak jasně ilustruje tento incident, reportéři v terénu se stávají cíli znepřátelených stran, a to nehledě na pravidla, která mají novinářům poskytovat ochranu,“ uvedla Jeanne Cavelier šéfka RSF pro východní Evropu a střední Asii. „Jsou to civilisté, kteří informují svět o bojových postupech. Musí jim být umožněno, aby pracovali v bezpečí,“ uvedla dál s tím, že reportéři si mají obzvlášť dávat pozornost na průzkumníky, které ruská komanda posílají napřed.
Vedle dalších incidentů popisuje RSF na webu i štěstí Vojtěcha Boháče a Majdy Slámové, dvou reportérů serveru Voxpot, a dvou ukrajinských novinářů z Central TV, kteří 3. dubna společně cestovali autem v Makarivu a dostali se pod palbu, z níž vyvázli bez zranění. Slámová i Boháč (na snímku) jsou nyní už zpět v Česku.
O štěstí bohužel nemůže mluvit kameraman Evgeny Sakun z Kiev Live TV, který byl zabit při bombovém útoku na kyjevskou televizní a rozhlasovou věž.