Asociace nezávislých novinářů, sdružující přední novinářské osobnosti ze střední a východní Evropy, společně s Radou pro redakční nezávislost českého mediálního domu Economia ve své nejnovější zprávě varují, že svoboda médií nyní v Evropě čelí soustředěnému útoku. Vyzývají proto Evropskou komisi, aby nalezla mechanismy, které by pomohly ochránit základní demokratická práva v celém regionu.
Zpráva poukazuje na zhoršující se situaci v Polsku, Maďarsku a ve Slovinsku a upozorňuje, že autoritářské státy stále zřetelněji používají širokou škálu nástrojů k tomu, aby pronásledovaly, zastrašily a zadusily nezávislá média napříč Evropskou unií.
Předseda Rady pro redakční nezávislost, novinář a spisovatel Misha Glenny říká: „Evropská komise správně hovoří o demokratických hodnotách a aktivně usiluje o ochranu evropských soudních systémů, avšak mediální organizace v zemích střední Evropy jsou ostřelovány a čím dál víc umlčovány autoritářskými režimy.“
Asociace nezávislých novinářů ve společném otevřeném dopise komisařům Jourové, Bretonovi a Reyndersovi nabídla setkání s představiteli EU. Novináři s nimi chtějí diskutovat o krocích, kterými mohou prakticky podpořit zajištění svobody médií.
V dopise se píše: „Základní novinářské svobody jsou ohroženy tak jako nikdy předtím. Nezávislá média jsou pro jakoukoli smysluplnou demokracii klíčová a Evropská komise nemůže stát opodál, zatímco je tento pilíř evropské svobody demontován.“
„Čas pro vlídná varování vypršel. Evropa nyní potřebuje najít praktická řešení, do nichž se zapojí mediální scéna jako taková, dřív než o tento nezbytný pilíř evropské demokracie přijdeme.“
Hlasitou podporu, kterou v celé EU vyjadřují europoslanci, eurokomisaři i předsedkyně Komise von der Leyenová, je třeba kvitovat, situace se ale dál zhoršuje. Novináři věří, že korozi základních evropských svobod lze nejrychleji zastavit smysluplným zapojením institucí EU v těch oblastech, kde mají nejsilnější vliv.
Asociace nezávislých novinářů přistoupila k této společné iniciativě s Radou pro redakční nezávislost v reakci na stále se zhoršující podmínky ve svých domovských zemích – v Polsku, Maďarsku, Slovinsku, České republice, Rakousku a na Slovensku. Asociace ve své aktuální zprávě „Evropská svobodná média pod palbou“ popisuje množství alarmujících ataků na média, které se odehrály jen za několik málo posledních měsíců. Patří mezi ně kontroverzní daň z reklamy v Polsku, vypnutí nezávislé rozhlasové stanice Klubrádió v Maďarsku, zmínky o „válce proti médiím“ slovinského premiéra Janeze Janši, jakož i zásahy do nezávislosti veřejnoprávního vysílání v České republice.
„V době globální debaty o ústupu demokracií tváří v tvář rostoucímu autoritářství, které je podporováno dezinformacemi a falešnými zprávami, musí být pro evropské instituce ochrana svobody médií prvořadou prioritou,“ uvedl Krzysztof Bobinski, prezident think tanku Unia & Polska a bývalý varšavský korespondent deníku Financial Times. „Věříme, že Komise disponuje reálnými nástroji k řešení tohoto problému. Vzpurné vlády některých členských států EU porušují pravidla jednotného trhu a ignorují zákonné nároky na data a informace. Komise nyní musí jasně ukázat, že tato pravidla nejsou bezzubá, a přistoupit k sankcím vůči těm státům, které se odmítají podřídit svým významným závazkům vyplývajícím z členství v Unii.“
O Asociaci nezávislých novinářů
Asociace nezávislých novinářů je neformální skupina předních novinářů a vydavatelů ze střední
a východní Evropy. Je to jediná síť svého druhu sdružující autory a editory, kteří při své práci v tomto regionu čelí tlakům na redakční nezávislost.
O Radě pro redakční nezávislost
Rada pro redakční nezávislost je oborovou iniciativou, která dohlíží na to, že novináři a editoři mohou pracovat na obsahu bez jakýchkoli zásahů a tlaků, ať již zvnějšku či zevnitř. Jejím posláním je hájit myšlenku svobody médií a pozitivně působit na novinářskou kulturu nejen ve střední a východní Evropě. Jako nezávislý orgán českého mediálního domu Economia dohlíží Rada na to, aby redakční práce novinářů nebyla jakkoli ovlivňována vlastnickými či politickými zájmy. Rada je tvořena zkušenými novináři a mediálními odborníky z různých států Evropy. Předsedou Rady je Misha Glenny, dalšími členy jsou Alexandra Borchardt, Aleksander Kaczorowski a Václav Štětka.