Facebook se odhodlal k radikálnímu kroku, který vzbudil v Austrálii nebývalý rozruch. Uživatelům, mediálním firmám, některým neziskovým organizacím, komunitám a institucím zablokoval v noci sdílení a prohlížení zpravodajského obsahu. Austrálie se tak probudila do nové reality.
Facebook tím reaguje na právě schvalovaný zákon, který má technologické firmy přimět platit australským vydavatelům za využívání jejich obsahu. Jednalo by se o vůbec první zákon tohoto typu na světě.
Krok sociální sítě se okamžitě setkal s ostrou kritikou. Ohradila se například australská vláda, podle které krok Facebooku ohrožuje jeho důvěryhodnost. „Facebook udělal chybu, jeho kroky nebyly nutné, byly tvrdé a poškodí jeho reputaci tady v Austrálii,“ sdělil médiím australský ministr financí Josh Frydenberg.
„Je to znepokojivý a nebezpečný vývoj. Odstřihnout celé zemi přístup k nezbytným informacím uprostřed noci je nehoráznost,“ uvedla organizace na ochranu lidských práv Human Rights Watch (HRW).
„Facebook na své platformě zvýšil prostor pro dezinformace, nebezpečný radikalismus a konspirační teorie,“ řekla šéfredaktorka australského listu The Sydney Morning Herald Lisa Daviesová. Facebook dnes oznámil, že proti dezinformacím nadále bojuje a slíbil, že obnoví provoz všech vládních stránek, které údajně neúmyslně zablokoval. Podle zahraničních médií už některé stránky opět fungují.
Ani Google nezůstává pozadu. V lednu začal vyhrožovat, že v případě schválení nového zákona zablokuje v Austrálii svůj vyhledávač. Následně uzavřel se třemi mediálními domy dohodu o využívání jejich obsahu v rámci své platformy Google News Showcase. Patří mezi ně i News Corporation Ruperta Murdocha.