Studenti středních škol z médií nejvíce důvěřují zpravodajství České televize (67 %), nejméně naopak zábavním a bulvárním deníkům. Vyplývá to z průzkumu vzdělávacího programu JSNS společnosti Člověk v tísni.
Dotazníkové šetření mezi 1200 respondenty z 58 středních škol v Česku proběhlo v září a říjnu 2020. Realizovala ho agentura Focus.
Primárním zdrojem informací jsou pro studenty sociální sítě – až 81 % je uvádí jako jeden z hlavních zdrojů. Často deklarují, že informace si následně ověřují (vždy ověřuje 17%, většinou ověřuje 49%). K poklesu naopak došlo u online zpravodajství a televize.
Hlavní zdroje informací:
Studenti sledují zprávy a publicistiku na hlavních zpravodajských online serverech (77 % často či občas). Dále na veřejnoprávní TV (67 %) a privátních TV (57 %). Blogy různých autorů jich sleduje 46 %.
Není bez zajímavost, že zpravodajství a publicistiku alternativních webů typu Parlamentní listy či Aeronet sleduje pětina respondentů, tedy zhruba stejně jako Český rozhlas.
Frekvence sledování zpravodajstvídle sociodemografických charakteristik:
Důvěra k různý typům médiím se liší zejména s ohledem na typ školy studenta. Gymnazisté nejčastěji důvěřují veřejnoprávní TV, hlavním zpravodajským serverům, seriózním deníkům a veřejnoprávnímu rozhlasu. Důvěra v informace privátních TV je vyšší u studentů SOŠ. Studenti učilišť a z rodin s nízkou životní úrovní důvěřují médiím obecně méně.
Důvěra k informacím dle typu medií:
Polovina studentů (55 %) se přitom domnívá, že má dostatek informací o aktuálních společenských tématech.