Letošní rok zastavil navyšování výdajů do reklamy a komunikace, jež se v uplynulých třech letech pohybovalo v jednotkách procent. Stagnace bude pokračovat i příští rok.
Zadavatelé počítají, že v médiích (včetně internetu) utratí příští rok o 2,1 procenta více než letos, do nemediální reklamy půjde o 2,1 procenta méně. Ukazují to výsledky nového výzkumu výdajů do reklamy a komunikace, který pro Asociaci komunikačních agentur (AKA) každoročně realizuje Nielsen Admosphere.
Výzkum také ukazuje, že více než polovina zadavatelů musela letos v reakci na pandemii marketingový rozpočet na letošní rok snížit, 14 procent dotázaných dokonce o více než polovinu. Třetina zadavatelů nechala rozpočet v původní výši a zbývající zadavatelé dokonce v reakci na změněné příležitosti rozpočet navyšovali. „Velmi záleží na službě nebo produktu. Některé obory neměly možnost je vůbec nabízet, a proto ani investice do reklamy nedávala smysl. Proměna distribučních modelů naopak vyvolala potřebu o ní informovat,“ uvedl David Čermák z vedení AKA. To vysvětluje lepší výsledky mediální reklamy, která zastihuje lidi doma oproti těm formám komunikace, které sázejí na přímé oslovení.
Pro příští rok třetina zadavatelů počítá se snížením výdajů proti původním představám, třetina své plány měnit nebude a zhruba čtvrtina hodlá rozpočet oproti původním představám navyšovat. Celá desetina zadavatelů ovšem ani v listopadu nemá o rozpočtu na příští rok jasno.
Nejpostiženějšími disciplínami příštího roku budou podle dotázaných telemarketing, direct marketing, shopper marketing a eventy. Naopak posílí budování věrnostních programů. Setrvale také roste nemediální online a mobilní reklama. Koronavirus zůstává hlavní výzvou pro marketéry pro příští rok. Současně se chtějí změřit na budování nových prodejních on-line kanálů, získávání dalších zákazníků, podporu značky a sebezdokonalování. Maximální efektivita a snaha dodržet ambiciózní prodejní plány nejsou pro marketéry žádnou převratnou novinkou.