Dynamické výpisy jsou zatím posledním trendem v klientské komunikaci a jejich vznik do značné míry souvisí s rychlým nástupem mobilních zařízení, zejména tabletů a telefonů s velkými displeji. Změní podobu nejen bankovních výpisů či faktur od dodavatelů energií, ale usnadní také tvorbu pojistných smluv nebo výběr hypotéky.
Výpis vám spočítá útraty za obědy
Na rozdíl od jiných elektronických formátů, například PDF, přináší dosud nebývalou míru interaktivity uvnitř dokumentu. Patrná je zde zejména snaha dokumenty rozpohybovat. Pro responzivní design a generování dynamických dokumentů se využívá technologie HTML5. V rámci té se při vývoji dokumentových šablon aplikují nejrůznější interaktivní komponenty jako například grafy, animace, videa, formulářové prvky nebo mapy. U bankovního výpisu si tak lze například v rámci přehledu výdajů na displeji tabletu zobrazit, kolik se na firemní kartu utratilo za návštěvy restaurací nebo kolik se zaplatilo kterému dodavateli. Je také možné sestavovat nejrůznější přehledy a grafy a dostávat tak mnohem podrobnější a komplexnější informace. Dynamické dokumenty nabízí klientům možnost vygenerovat a uložit také klasický formát PDF nebo získat datový export, například historii provedených transakcí za určité období.
Osvobození klienta a méně zátěže pro firmu
Dynamické dokumenty dále umí třeba u interaktivního návrhu smlouvy skrýt všechny všeobecné podmínky, které zůstávají neměnné, nebo zobrazit doplňkové pojištění a výpočet pravidelných měsíčních plateb. V návrhu hypoteční smlouvy z banky si pro změnu můžete zkušebně změnit výšku splátek, délku splácení, dobu fixace nebo celkovou výši úvěru a okamžitě uvidíte aktualizovanou nabídku. Jednoduše a efektivně si na displeji vašeho mobilního zařízení vše nezávazně nasimulujete a teprve vámi zvolenou verzi pošlete bance k dalšímu zpracování. Uplatnění nalézají tyto dokumenty také v marketingových kampaních. Ty lze totiž do dynamických výpisů integrovat mnohem přirozeněji než do tradičních tištěných dokumentů nebo jejich PDF ekvivalentů. Tradiční marketingový leták klient často zahodí nebo smaže, aniž by jej četl. Před několika lety se zejména mezi bankami a pojišťovnami v Česku začal objevovat trend integrovat marketing rovnou do transakčních dokumentů, které každý pro klid duše alespoň zběžně přečte. Výhodou takovéhoto přístupu je, že klient marketingovou nabídku zaregistruje vždy. U dynamických dokumentů ale navíc vstupuje do hry ještě interaktivita, která klientovi maximálně zjednodušuje akci (například žádost o půjčku) a firmě poskytuje rychlou zpětnou vazbu. Technicky se tak otevírají možnosti vybavit dynamické dokumenty například platební branou nebo předvyplněnými formuláři pro žádosti. Obrovskou výhodou je pak jejich aktuálnost. Veškerý obsah je totiž poměrně snadné neustále aktualizovat daty dostupnými on-line.
Manuály s úsporou papíru
Představte si například takové produktové manuály ke spotřebičům. Dnes je naprosto běžné, že ke každému spotřebiči dostanete dokument o sto a více stranách, přičemž pro váš konkrétní model je jich ve vaší řeči relevantních třeba dvacet. Zbytek tvoří překlady do dalších jazyků, stránky týkající se nižších či vyšších řad produktu a jeho volitelného příslušenství. U manuálu postaveného na dynamickém dokumentu takovýto problém odpadá, dokonce jej lze za pomoci zpětné vazby od uživatele zcela personalizovat, tak aby přesně seděl na jím zakoupený přístroj a jeho případné úpravy na míru.
Autor je ředitelem divize Data ve společnosti Copy General Onsite Services
Řešení dynamických výpisů dosud nebylo v ČR adaptováno žádnou bankou, v zahraničí se k němu však již obracejí „mladé“ bankovní domy“. Internetové bankovnictví s interaktivními prvky a propojené s Facebookem slibuje od února 2016 mBank, zpočátku však jen vybrané klientele.