Algoritmy, které na sociálních sítích nahrazují živé editory a určují lidem, co mají číst, nemají ani ponětí o tom, co je skutečně relevantní zpráva, neodhalí fake news ani je nezajímají hodnoty, na kterých stojí západní demokracie. O problémech, kterým čelí žurnalistika v digitální době, promluvil na konferenci Forum Media Filip Černý, vedoucí multimediálního hubu vydavatelství Economia.
Podle letošního průzkumu Reuters Institutu celých 54 procent respondentů dává přednost zprávám, které se k nim dostaly díky strojovému výběru, před těmi, které vybral živý editor.
Facebook totiž zajímá jen to, kolikrát je odkaz sdílen nebo kolikrát jej lidé označí jako „To se mi líbí“. Podle toho pak daný text dále rozšiřuje. Černý upozorňuje, že z hlediska vzorce má stejnou váhu fake news i žurnalistický materiál, na kterém pět novinářů pracovalo tři měsíce.
Jádro žurnalistické práce ovšem zůstává i v digitálním věku stále stejné. Novinář zjišťuje, ověřuje a zpracovává informace. Má se snažit o nestrannost a fakta zasazovat do souvislostí. Přibyly mu ale další povinnosti, což dělá novinářskou práci stále náročnější. „Když novináři referují o právě probíhající události, tak mají i tweetovat z terénu,“ vysvětlil Černý.
„Informujte on-line o tom, jak jedete k místu, kde se něco stalo, informujte o tom, co se tam děje, a kromě toho samozřejmě napište dobrý článek,“ radí Černý.