Přes moře je rozšířenou reportáží německého novináře Wolfganga Bauera a českého fotografa Stanislava Krupaře o cestě s uprchlíky přes Středozemní moře až do Evropy. Na popisu nočních útěků, schovávání se před úřady a pobytů ve vězení ukazuje, že za jednoduchou větou v médiích o tom, že uprchlíci připluli do Evropy, je mnohem složitější a dramatičtější realita.
Pro utíkající totiž cesta do zaslíbeného Německa nebo Švédska může znamenat několik opakovaných pokusů a podrazů pašeráckých skupin. Bauer a Krupař se na tuto cestu vydali coby uprchlíci z kavkazských zemí. S rizikem, že jejich odhalení pašeráky by pro ně mohlo mít hrozivé následky.
Kniha Přes moře přímo o médiích nic neříká, ukazuje však, proč se je vyplatí podporovat a zejména odvážné novináře v nich. Kniha je totiž nejen poctou Bauerovu domovskému týdeníku Die Zeit a jeho odhodlání podpořit svého redaktora při dlouhé, náročné a zřejmě i nákladné cestě za důležitým příběhem, ale i materiálem, na kterém si média dělají jméno. A text, fotografie a rozhovory s Bauerem i Krupařem využila i řada těch českých.
Za poslední léta přitom několik zdejších redakcí stáhlo své stálé zpravodaje ze zahraničí a za oběť klesajícím prodejům padly i velké zahraniční cesty. Nad podpisem, který by je schválil, se váhá čím dál tím déle.
Reportáž Wolfganga Bauera přitom ukazuje, že se to vyplatí. Na rozpočtu redakce to sice nemusí být (hned) vidět, projeví se to však jinde. Stačí si vzpomenout na loňskou cestu novinářek Lenky Klicperové a Markéty Kutilové do syrského Kobani, ze které vzešla mimo jiné kniha SOS Kobani. Kdy naposledy jste v médiích tak často slyšeli o časopise Lidé a Země?
Pašeráci by s sebou novináře ze strachu, aby je nevyzradili úřadům, nevzali. Na téhle cestě je největším nebezpečím, že by nás mohli odhalit.