Většina z pořádaných veletrhů s názvem „mezinárodní veletrh“ žádným veletrhem ve skutečnosti není. Často jde o firemní či konzultační dny a podobné akce. Jak poznat správný veletrh?
Za jedinou mezinárodně uznávanou certifikaci se považuje „UFI Approved Event“, tj. veletrh zorganizovaný podle standardu UFI. UFI (Union des Foires Internationales) je asociace veletržních správ, mezinárodních veletrhů a výstavišť se sídlem v Paříži, sdružující 654 členů. Kritéria standardu byla upřesněna na zasedání UFI v Istanbulu v červnu 2015. V současnosti splňuje požadavky a může používat certifikaci „UFI Approved Event“ necelých tisíc veletrhů na světě.
Podle kritérií této asociace musí být veletrh organizován na základě organizačních pravidel a nomenklatury, musí se konat na řádně vybaveném výstavišti s bezbariérovým vstupem, dopravní infrastrukturou, odpovídajícími hygienickými podmínkami a podobně. Organizátor je povinen doložit konání v odpovídajícím rozsahu nejméně po dva ročníky.
Zároveň se za mezinárodní veletrh považuje takový, který vykazuje minimálně 10 procent zahraničních vystavovatelů přihlášených přímo ze zahraničí nebo nadnárodních společností se sídlem v zahraničí, současně minimálně pět procent návštěvníků z celkové návštěvnosti musí být ze zahraničí, což ověřuje audit. Důležitou podmínkou je také zveřejňování pravdivých statistických údajů o veletrhu. Někteří organizátoři však šetří a náklad za statistický audit považují za zbytečný nebo údaje o veletrhu vědomě zkreslují a nadsazují, aby jejich marketingový obraz byl lákavější.
Nebude tedy překvapením, že z veletrhů organizovaných v Česku a na Slovensku není mnoho těch, které tato kritéria splňují a certifikaci UFI mají.
Jiří Kuliš, generální ředitel, Veletrhy Brno