Někdejší hlava britské prokuratury Ken MacDonald zasáhl do veřejné diskuse následující po obvinění devíti žurnalistů, kteří kvůli informacím upláceli policejní a soudní úředníky. Podle MacDonalda je to standardní novinářský postup a dodal, že operace Elveden, která vyústila ve zmíněná obvinění, nerespektuje otázky veřejného zájmu.
Operaci Elveden zahájila londýnská metropolitní policie v roce 2011 a v jejím rámci bylo obviněno 28 úředníků, z nichž 21 bylo už odsouzeno. Podle MacDonalda, který šéfoval státním zástupcům v letech 2003 až 2008, by neměli být novináři trestáni v případě, že získané informace posloužily právě zmíněnému veřejnému zájmu. „Nejde samozřejmě o nějaké drby nebo samoúčelné skandály, ale všichni cítíme, že existují případy, kde je-li cenou za získání informace uplácení úředníka, může se takový přístup novináři vyplatit,“ uvedl MacDonald v rozhlasovém pořadu Today.
Odvolací soud dal novinářům za pravdu
Britské nejvyšší státní zastupitelství aktuálně prověřuje všechny zbývající případy, které vyšly z vyšetřování operace Elveden. Dodnes porotci zprostili obvinění čtrnáct žurnalistů a dva další byli shledáni vinnými. Jeden z nich uspěl při odvolání a případ druhého vrátil odvolací soud k dořešení nižší instanci.
Podle nově platných pokynů posuzuje žaloba přístup státních úředníků a novinářů, co se týče takzvaného přečinu při výkonu veřejné služby, což je trestný čin definovaný už od 13. století. Zmíněných 28 úředníků mělo od novinářů obdržet úplatky v celkové výši 180 tisíc liber.
Brandon Malinsky, jeden z osvobozených novinářů a noční editor deníku Sun, označil celou kauzu za hon na čarodějnice a doporučil policistům zabývat se reálnou kriminalitou na britských ulicích. Operaci Elveden označil za dva roky trvající mučení a neodpustitelné plýtvání veřejnými prostředky. Mimo něj byli osvobozeni i jeho kolegové reportéři Neil Millard a Tom Wells.
Poslanec a někdejší vrchní státní zástupce MacDonald se zastal obviněných novinářů.