S digitálním rozhlasem se v Česku poprvé experimentovalo už v roce 1999, jen čtyři roky poté, co Norové spustili vůbec první digitální stanici na světě. Zatímco NRK Klassisk vysílá doteď, v Česku si digitální rozhlas (DAB) prošel vývojem ode zdi ke zdi. DAB se v Česku potýkal se střídavými vlnami velkého nadšení a totálního nezájmu.
Asi největší šance na jeho prosazení byla v období televizní digitalizace. Potřebě digitalizace rozuměli všichni, navíc část veřejnosti mátlo, že digitalizace rozhlasu zůstává na půli cesty. Vláda se však rozhodla oba procesy nespojovat a zaměřila se jen na televizi. Digitalizace rozhlasu zůstala stranou. Přesto před deseti lety vznikly první digitální stanice ČRo – zařazené ovšem na satelit, na internet, do nabídky kabelových televizí a do digitální sítě ČT.
Nastala paradoxní situace, kdy pro už existující digitální stanice neexistovala jejich přirozená distribuční síť. DAB se dál omezoval jenom na krátkodobé testy v různých částech České republiky. Změna přišla až v dubnu 2011, kdy firma Teleko začala s pravidelným provozem své digitální sítě. Později se k ní připojila plzeňská společnost RTI CZ a nakonec i České Radiokomunikace, které svou síť spustily v Praze. Situaci digitálního rozhlasu to ale moc nevylepšilo, i když teoreticky vypočítané pokrytí ukazovalo, že by DAB mohla naladit zhruba polovina Čechů.
Typické problémy byly dva: přijímače se daly objednat jenom na internetu a nabídka programů byla v každé části republiky jiná.
Rozhlas v akci
Nejpozději v létě by se měl digitální rozhlas dočkat spuštění s plnou parádou. Český rozhlas se domluvil s Českými Radiokomunikacemi, že pustí DAB ze žižkovského vysílače, čímž velmi kvalitně pokryje hlavní město i docela velké okolí. Tento provoz už má být de facto řádný (byť papírově označovaný jako pilotní), s ostrými parametry a s kompletní nabídkou veřejnoprávního rozhlasu. Dočkají se tedy nejenom příznivci Radia Wave, okruhu D-dur nebo posluchači Rádia Junior. Do roku 2017 se pak má signál rozšířit do dalších velkých měst. Definitivní tečkou za přechodem na DAB by mělo být vypnutí toho analogového.
To by mělo nastat nejpozději do roku 2025, podmínkou je stoprocentní dostupnost programů Českého rozhlasu v digitální podobě. Termín vypnutí dosud neurčila ani vláda, ani sněmovna, zatím se o tomto tématu diskutuje. Není žádná politická síla, která by si digitalizaci rozhlasu vzala jako téma a prosazovala ji. Rozhlas varuje, že je nutné vyřešit financování souběžného vysílání, protože analogové a digitální sítě nějakou dobu budou vysílat současně. Jako varianty navrhuje zvýšení rozhlasového poplatku o pět procent a jeho účelové navázání na digitalizaci, plánovanou rozpočtovou ztrátu krytou z vratky DPH, úpravu zákona o DPH s možností uplatnit nárok na odpočet DPH anebo účelovou státní dotaci.