V řadě států je digitální rozhlasové vysílání naprosto běžné. Evropským průkopníkem DAB je bezesporu Norsko. Severská země totiž jako první země na světě schválila vypnutí analogového rozhlasového signálu k lednu 2017.
V oficiálním vyjádření norská ministryně kultury uvedla: „Digitalizace otevře dveře dokořán široké škále rozhlasových stanic, a posluchači tak budou mít přístup k různorodému obsahu a současně si jej vychutnají v lepší kvalitě a s rozšířenými funkcemi.“
V Evropě jsou progresivní
Zatímco dosavadní FM vysílání nabízelo stanicím pouhých pět celoplošných kanálů, digitalizací se spektrum rozroste až na více než 40. Aktuálně už v Norsku působí 22 stanic, jejichž signál je šířen digitálně. O tom, že ve Skandinávii nejde o žádnou horkou novinku, svědčí, že se Norsko digitalizací vážně zabývá už od roku 1995. I Švýcarsko digitálním signálem pokrylo drtivou většinu své rozlohy a 90 % svého území má digitalizováno také Německo.
Termín digitalizace je reálný
Česká republika na celoplošnou digitalizaci zatím čeká. Letos odstartuje pilotní vysílání ČRo pro Prahu a okolí. Za teoretický možný termín ukončení analogového vysílání lze považovat říjen roku 2025, kdy končí prodloužené rozhlasové licence, které obsahují závazek vztahující se k podpoře digitalizace.
„Tento rok je reálný při splnění podmínky dostatečné penetrace digitálních přijímačů (v Norsku 50 %). Nezbytný je soulad všech subjektů zainteresovaných na rozhlasové digitalizaci jak v komerční, tak i veřejnoprávní sféře,“ říká Pavel Machuta ze společnosti Teleko, která provozuje stejnojmenný multiplex.
ČASOVÁ OSA
Časový rámec digitalizace podle strategické koncepce rozvoje digitálního vysílání Českého rozhlasu.
2015-2017
Pilotní digitální vysílání
Pokrytí hlavních městských aglomerací – Praha, Brno, Ostrava, Plzeň. V rozsahu dle vývoje pokrytí, přípravy digitálních projektů, zajištění dlouhodobého financování a stanovení pravidel ve státní koncepci digitalizace.
2017
Řádné digitální vysílání
Celoplošné stanice a speciální digitální programy a projekty. Regionální vysílání podle technických a kmitočtových podmínek.
2025 (nejpozději)
Konec analogového vysílání
Možnost ukončení analogu v FM dříve při dosažení stanovených kritérií pokrytí signálem, penetrace digitálního poslechu u posluchačů. Plně digitální vysílání programů Českého rozhlasu.