Ministerstvem financí předkládané zákony regulující hazard nezvedají ze židle kvůli vyšším daním jenom provozovatele hazardních her, ale i subjekty podnikající na internetu. Nová právní úprava totiž bude mít podstatný vliv i na zadávání internetové reklamy ze strany provozovatelů hazardních her. Ti přitom jen v loňském roce investovali do reklamy na internetu v kategoriích „loterie“, „on-line sázky a herny“ a „sázkové kanceláře“ podle Admosphere v ceníkových cenách 57 mil. korun. Vzhledem k objemu monitorovaného internetového trhu může být toto číslo ve skutečnosti i dvojnásobně vyšší.
Změny v regulaci reklamy
Výše uvedené zákony mají totiž dopad v tzv. změnovém zákoně, kterým se mění mj. zákon o regulaci reklamy. Jeho součástí bude nově § 5j o hazardních hrách, který například udává povinnost zadavatelům reklamy na hazardní hru v takové reklamě uvést sdělení o zákazu účasti osob mladších 18 let, na něž reklamou nesmí ani cílit, a současně uvést varování, že účast na hazardní hře může být škodlivá – a to v rozsahu minimálně 25 % reklamního sdělení. Reklama na hazardní hry také nesmí obsahovat přímý odkaz na internetové stránky, na nichž je hazardní hra provozována. To však kritizuje Sdružení pro internetový rozvoj (SPIR), jež zájmy internetových podnikatelů hájí. „Internet je postavený na principu interaktivity. To je, jako kdybyste měla inzerát na e-shop, po jehož prokliku se dostanete na mezistránku, kde se bude psát o shopaholismu,“ říká Kateřina Hrubešová, ředitelka SPIR.
Další podstatnou změnou je skutečnost, že v případě zakázané hazardní hry bude šiřitel reklamy, tedy internetové médium, nově zodpovědný za obsah šířené reklamy. Tento návrh je prolomením dosavadní koncepce předpisů o regulaci reklamy a podle SPIR nereflektuje realitu reklamního byznysu na internetu.
Stát bude moci blokovat stránky
Sdružení však v souvislosti s připravovanou legislativou nejvíce vadí to, že stát bude moci internetovou stránku s reklamou na nepovolenou internetovou hru zablokovat (§ 72 návrhu zákona o hazardních hrách). Podle Hrubešové totiž zákon zcela postrádá bližší regulaci úpravy blokování internetových stránek. „Hrozí, že se stát, resp. ministerstvo financí stane ,nejvyšším cenzorem‘ internetu, který bude moci v rámci správního řízení blokovat jakoukoliv internetovou stránku,“ míní Hrubešová a dodává: „O textu zákona chceme s ministerstvem jednat a věříme, že se podaří nejvíce problematická místa odstranit či rozumně upravit. Také Ivan David z pražské advokátní kanceláře KMVS považuje tento paragraf za problematický: „Je otázkou, zda navrhované znění § 72 zákona o hazardních hrách, které umožňuje státu vynutit si blokaci některých internetových stránek, je vůbec v souladu se zákazem předběžné cenzury, který je obsažen v Listině základních práv a svobod.„
Zákony o hazardních hrách a daních z hazardních her budou představovat s plánovanou účinností od 1. 1. 2016 komplexní právní úpravu trhu s hazardními hrami, za než jsou nově označovány také loterie a sázky. Podle informací z ministerstva financí byly zákony po ukončeném připomínkovém řízení předloženy vládě, tzv. změnový zákon je aktuálně připomínkován.