Kvůli usnesení, které otvírá ruským a běloruským sportovcům cestu pod neutrální vlajkou na olympiádu v Paříži, ukončila společnost CPI Property Group spolupráci s Českým olympijským výborem. „Na kroky, které činí Mezinárodní olympijský výbor, nemáme bohužel vliv,“ brání se překvapení olympionici.
Realitní společnost miliardáře Radovana Vítka se proti účasti sportovců ze zemí, které v únoru 2022 napadly Ukrajinu, ohradila už začátkem letošního roku. Tehdy MOV začal otvírat Rusům a Bělorusům vrátka na letní olympijské hry, které se v příštím roce uskuteční v Paříži (postoji partnerů ČOV se věnovalo hlavní téma MAM 07/2023 – čtěte zde). Páteční rozhodnutí MOV, které jim dovoluje startovat se statutem neutrálních sportovců, bylo pro CPI Property Group poslední kapkou – společnost již nechce být s olympijským hnutím dále spojována.
„Postoj společnosti CPI Property Group známe již delší dobu, přesto je pro nás oznámení o ukončení spolupráce prostřednictvím tiskové zprávy překvapivé. Jakmile obdržíme oficiální komunikaci, budeme vše řešit dle smluvních podmínek,“ uvedl ve svém následném prohlášení Český olympijský výbor a dodal: „Zároveň velmi děkujeme za podporu všem partnerům, kteří stojí za českými olympioniky a sportem i ve složitých situacích, jako byla covidová pandemie nebo ta nynější.“
ČOV také upozornil, že nesouhlasí s jakoukoliv formou účasti Ruska a Běloruska v kvalifikacích na olympijské hry nebo na hrách samotných po dobu trvání válečného konfliktu na Ukrajině a že se neztotožňuje s rozhodnutím MOV, který o svém názoru zástupci ČOV mnohokrát informovali. „O umožnění startu neutrálních individuálních sportovců s ruským a běloruským pasem rozhodl Výkonný výbor Mezinárodního olympijského výboru, ve kterém Česko nemá zástupce. O finální účasti jednotlivých sportovců bude rozhodovat Mezinárodní olympijský výbor. Na tyto kroky nemáme bohužel vliv,“ uvedli zástupci ČOV.
Generálními partnery českých olympioniků jsou společnosti Toyota, Sazka, Fosfa, ČEZ a nově také Billa. Do portfolia oficiálních partnerů, ze kterého teď mizí CPI Property Group, patří Pilsner Urquell, Alpine Pro, T-Mobile a Vinci. Pro ČOV to může představovat výpadek plnění v úrovni vyšších jednotek milionů korun. S CPI mělo uzavřenou smlouvu do roku 2024 a jak ukázal veřejný registr smluv, Lesy ČR stálo „oficiální partnerství“ mezi lety 2017-2020 celkem 32 milionů korun.