Jak posilovat značku, názorně ukázal Mark Ritson, svoje MiniMBA prodal za půl miliardy

Že se nejen značkám vyplácí stavět na neměnných základech marketingu, ukázal Mark Ritson prodejem svého programu MiniMBA skupině Brave Bison.

Přímočarý profesor marketingu Mark Ritson ve svých vystoupeních, workshopech a lekcích propojuje data, výzkumy, pravidla a poučky se selským rozumem občas proloženým slovníkem dlaždiče. A vyplácí se mi to. Daří se mu díky konzistentnosti, kterou doporučuje i značkám.

„Jaké je moje poselství? Moc se toho nemění, tak se měňte méně,“ prohlásil mimo jiné během nedávného festivalu Cannes Lions, kdy svou přednášku postavil na studii Effie Worldwide a společnosti System1. Z ní vzešel soubor pěti „evidence-based“ principů kreativity, které značkám přinášejí dlouhotrvající efekty.

„Podívejte se na mě. Ano, jsem starý a tlustý. Ale velmi úspěšný,“ prohlásil před marketéry v Cannes a poradil jim, aby zpomalili, dali si doutník a věřili neměnným marketingovým základům. „Ignorujte mladé, štíhlé a atraktivní lidi. Nemají tušení, co sakra dělají,“ dodal v originále o něco ostřejší angličtinou.

Že nepřehání dokázal chvíli po festivalu. Svůj virtuální vzdělávací program MiniMBA založený v roce 2016 prodal za 19 milionů liber, tedy za zhruba 550 milionů korun skupině Brave Bison, za níž stojí mediální magnát Rupert Murdoch, lord Michael Ashcroft a podnikatel Luke Johnson.

Brave Bison poskytuje digitální reklamní a technologické služby, s akvizicí chce vybudovat vzdělávací divizi pro CMO a jejich týmy.  Transakce probíhá mezi Brave Bison a společností Centaur Media, pod níž MiniMBA běží a která zároveň stojí za publikací Marketing Week, pro niž Mark Ritson také píše své populární sloupky.

V dohodě se uvádí, že MiniMBA Trading Company ročně proškolí zhruba šest tisíc marketérů a letos by měla dosáhnout tržeb 11 milionů liber (318 milionů korun). Mezi klienty patří společnosti jako American Express, McDonald’s, Nestle, Salesforce, Red Bull, Oracle, Google, Tesco nebo Sephora.

V rámci transakce investuje Mark Ritson do Brave Bison vlastní čtyři miliony liber. Dva miliony půjdou do akcií skupiny nyní, další dva průběhu následujících let. Zařadí se tak mezi pět největších podílníků vedle toho, že bude dál vyučovat kurzy MiniMBA.

MAM_SOME_800x1068_cover-2026-9

Týdně vám přinášíme exkluzivní obsah z oboru a shrnujeme pro vás to podstatné. Staňte se součástí komunity, která nepřestává hledat cesty, jak lépe a efektivněji komunikovat.

Ipsos

AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ

MAM_SOME_800x1068_cover-2026-9

Týdně vám přinášíme exkluzivní obsah z oboru a shrnujeme pro vás to podstatné. Staňte se součástí komunity, která nepřestává hledat cesty, jak lépe a efektivněji komunikovat.

MAM Téma čísla

iStock_Luxus
Toužimáci
Glowing Speech Bubble on Pink Background

MAM Exkluzivně v časopise

4k_ER6_5833_0004
828369-czt_-architecture_-traditional-_prague
Lepsi Cesko 2
Ipsos

MAM Další zajímavé čtení

Souboj-spotu_02-unor_1440x400
Vodafone výročí
Dentsu ČRo
1[48]
Souboj-spotu_02-unor_1440x400
Vodafone výročí
Dentsu ČRo
1[48]