Závazky spojené s řešením klimatické krize a sociálních oblastí odsouvá Unilever na vedlejší kolej, důvodem je tlak na finanční cíle.
Řada environmentálních a sociálních cílů, které Unilever pasovaly na lídra v ESG problematice, pozbývá nyní ve firmě svých priorit. V nedávném rozhovoru to sdělil agentuře Bloomberg ředitel firmy Hein Schumacher.
K prohlášení došlo poté, co společnost představila své aktualizované klimatické cíle po kritice investorů, akcionářů a politiků, že nefinanční cíle odvádějí její pozornost od finančního výkonu. Thomas Lingard, šéf pro udržitelný rozvoj firmy, sice prohlásil, že plány Unileveru pro oblasti klimatu byly začleněny do jejího modelu finančního růstu, vzkaz korporace je však zřejmý.
Firma se původně zavázala k čisté nule do roku 2039, což je nyní na „vedlejší koleji“, stejně jako závazek, že do roku 2025 bude 100 procent jejích obalů znovupoužitelných, recyklovaných nebo kompostovatelných. Tento závazek se nyní odkládá na rok 2030 v případě pevných obalů a na rok 2035 těch ostatních. Podobně to platí také o cíli souvisejícím s používáním primárních plastů, ten chtěla původně snížit o polovinu do roku 2025. Nyní je ve hře rok 2026 a podíl je jen třetinový. V případě Unileveru to tedy znamená, že na trh se dostane více než 100 tisíc tun „čerstvých“ plastů ročně.
Nevalně skončil i závazek, že do roku 2030 bude 100 procent ingrediencí výrobků Unileveru biologicky rozložitelných a že do roku 2025 sníží plýtvání potravinami ve svých provozech na polovinu. Cíl společnosti získávat všechny z klíčových plodin udržitelným způsobem byl snížen na 95 procent, zatímco její slib chránit a obnovovat 1,5 milionu hektarů půdy, lesů a oceánů do roku 2030 byl snížen na milion hektarů.
Unilever zrušil závazek, že do roku 2025 vynaloží dvě miliardy eur ročně na byznysovou diverzitu po celém světě, a také závazek, že do stejného roku budou pět procent jejích zaměstnanců tvořit osoby se zdravotním postižením.
„Nebudu křičet, že zachraňujeme svět, ale chci se ujistit, že vše, co děláme, je lepší,“ řekl Schumacher a dodal, že má pocit, že s tématy, která si vybrali — ať už jde o klima, plasty, přírodu a živobytí — byli schopni vzhledem ke své globální přítomnosti a velikosti portfolia doposud něco změnit. Poznamenal také, že nové cíle ESG nevedou ke snížení nákladů. Nicméně pro společnost, která si na ESG vybudovala svou obchodní reputaci, je nová strategie možným rizikem a konkurenti jsou si toho vědomi.