Od letošního září se na plátnech pěti českých kin objevuje pořad Kinofil. Uvádí ho Ondřej Cihlář, moderátor a herec známý především z Divadla Vosto5.
Jedná se o nový videomagazín, který komentuje, co se děje v dobrých kinech i mimo ně. Filmový měsíčník vznikl jako společný projekt distribuční společnosti Aerofilms a partnerských kin: Aera, Bia OKO a Světozoru v Praze, Bia Central v Hradci Králové a Univerzitního kina Scala v Brně. Režiséry projektu jsou Tomáš Klein a Ondřej Šálek.
„Nápad vznikl na začátku letošního roku a konkrétnější obrysy začal nabírat v červnu,” říká Anna Lísalová z distribuční společnosti Aerofilms, která projekt realizuje. „Základní myšlenkou Kinofila je informovat diváky o dění v našich kinech. A to nejen o promítaných filmech a událostech, které pořádáme, ale také o lidech, kteří za tím vším stojí a o věcech, které je baví,“ doplňuje Lísalová.
Každý díl Kinofila se skládá ze tří částí. První představí film měsíce, další dvě jsou věnovány akcím v kině a pravidelným programovým cyklům. Zpracování je však čistě imaginací tvůrců, kteří hledají to, co tato spřátelená kina spojuje a co je na nich jedinečné.
Jednotlivé díly ladí na motiv filmu měsíce, díky tomu má být každý díl originální. „Ve výsledku je to spíš taková dadaistická hra, kdy máme dopředu jen pár daných situací a pak už jen improvizujeme a vymýšlíme legrace, které by se k tomu mohly vázat,“ říkají režiséři Šálek a Klein.
V prvním dílu se věnovali filmu Parazit, který pod hlavičkou Aerofilms vstupuje do široké distribuce na začátku letošního října. Další reportáž věnovali desetiletému výročí novodobé historie Bia OKO a třetí sekci cyklu Bio Senior, kde do hlavních rolí obsadili věrné divačky.
„Žánrově odkazujeme, k již dávno zesnulým kultovním měsíčníkům, které měly uhrančivý humor a nezaměnitelnou poetiku,“ říká Šálek. „Zároveň dobře víme, že promlouváme k dnešnímu publiku“. Tvůrci se shodují, že realizace videomagazínu na plátna kin je něco naprosto odlišného než natáčení videí na sociální sítě. „Obsah na sociálních sítích musí být krátký, delší věci tam nikdo nedokouká,“ charakterizují rozdíl tvůrci. Naopak formát Kinofila jim umožňuje využití filmové řeči, nedoslovného vyprávění nebo humoru s přesahem.
„Snaží se něco vyprávět, a my ho primárně promítáme divákům, kteří přišli do kina sledovat příběhy a jsou tedy připraveni filmovému obsahu věnovat určitou pozornost. Ambicí Kinofila je být samostatným pořadem, nikoli sloužit jako pouhé propagační video,“ komentuje Lísalová. „Musíme být však natolik neotřelí, aby divákům nebylo ani na vteřinu líto, že pořad musí sledovat. Závazek je to obrovský, ale snad v tomto nelehkém úkolu obstojíme,“ uzavírají Šálek a Klein.