V posledních dnech se na sociálních médiích opět přehnala mohutná vlna, kdy si lidé ochotně skrze několik let starou aplikaci FaceApp upravovali svá selfie. Aplikace profiltruje vaši fotku tak, aby vyvolala zdání, jak byste vypadali hezčí, starší, mladší nebo třeba jako opačné pohlaví.
FaceApp se díky zapojení světových celebrit prakticky přes noc stala znovu jednou z nejstahovanějších aplikací jak pro iOS, tak pro Android. A #faceappchallenge opět nabrala masivních virálních rozměrů.
Jak už bývá zvykem, vzápětí se spustila diskuze, kolik soukromých dat při použití FaceApp uživatel poskytuje majiteli aplikace. V tomto případě firmě Wireless Lab, sídlící v ruském Petrohradě. Zatím nepotvrzené obavy ze zneužití osobních údajů anebo více fotografií, než které uživatel prohnal aplikací, nejsou neopodstatněné. Vzpomeňme si třeba na nedávné zprávy, jak aplikace k ukládání fotografií Ever nebo IBM skrze Flickr poskytovaly fotky softwarům k rozpoznávání obličejů na nádražích.
Někteří uživatelé Startup FaceApp kritizují, že nedal zřetelně vědět, zda nahrané fotky na cloud, který startup používá, budou upravované lokálně na samotných zařízeních, nebo ne. Navíc si uživatelé iOS začali stěžovat, že aplikace zřejmě upravuje nastavení, pokud uživatel nepovolí přístup k fotoaparátu. A že mají stále možnost nahrát fotku ze svého zařízení, přestože sdílení svých fotografií zakázali.
FaceApp teď potvrdil, že zkrášlování, transformace v jiné pohlaví a další úpravy vzhledu musí kvůli náročnosti procesu probíhat na cloudu. Startup nyní podle webu TechCrunch také vysvětluje, že si nahrané fotografie může po nějaký čas uchovávat z důvodu provozu, ale že většina jich je během 48 hodin smazána. Také ve svém prohlášení tvrdí, že žádná data nejsou přenášena do Ruska, přestože tam jejich tým sídlí. Prohlašují, že veškeré procesy ukládání a přenosů probíhají mimo Rusko a že neprodávají ani nesdílí žádná data s třetími stranami.
Tvůrci FaceApp také dodávají, že uživatelé mohou požádat, aby jejich data byla z cloudu vymazána. Není to ale úplně jednoduchá cesta: musíte poslat skrz aplikaci konkrétní požadavek v nastavení se slovem „privacy“ v předmětu. Startup také zmiňuje, že drtivá většina uživatelů se do aplikace nepřihlašuje, tudíž není možné k nahraným fotografiím přiřadit konkrétní identitu.
V posledních hodinách kontroverze kolem aplikace nabrala politickou rovinu, když americký senátor Chuck Schumer požádal Federální úřad pro vyšetřování (FBI), aby se aplikací FaceApp zabývala. O Schumerově výzvě informovala agentura Reuters. Senátor je lídrem demokratické menšiny v Senátu Kongresu USA a má prý podezření, že aplikace ohrožuje národní bezpečnost a právo Američanů na soukromí.
Až si tedy budete „prohánět“ své fotografie FaceAppem nebo další zábavnou aplikací, není od věci mít na paměti klasická pravidla, jako u dalších sdílení osobního obsahu na internetu.