Reklama
Megaboard
Search
Close this search box.

Špatně udělané video může poškodit značku

Nejtěžší klientský brief pro kreativce je, když dostane volnou ruku. Alespoň to tvrdí Ryan Honey z americké společnosti Buck, který vzpomíná na vágní zadání od firmy Apple pro reklamní video na počítač iMac Pro. „Dáme vám několik našich produktů a můžete s nimi vytvořit cokoliv,“ stálo v briefu. I když se nakonec výsledek povedl, původem kanadský kreativec má přece jen radši konkrétní poselství, které klient chce sdělit světu.

Jeho domovské studio se zaměřuje na tvorbu digitálních projektů a animací. Najala si ho řada prestižních značek od Coca-Coly přes Google, Apple, Facebook a IBM až po CNN. „Nekvalitní sebeprezentaci si firmy nemohou dovolit. Jejich zákazníci jsou totiž zvyklí na určitý standard. A pokud značka vypustí například animaci, která nemá vysokou úroveň, může to poškodit její image. Zejména u mladých,“ domnívá se Ryan Honey.

Nechceme agenturu, ale partnera

Reklamní prostředí se podle něj dramaticky změnilo. „Předtím byla spousta reklamních agentur, ty se dohodly s klientem na projektech a až následně hledaly někoho, kdo práci skutečně udělá,“ podotýká.

Reklama
Know

V současnosti klienti mají svoje vlastní interní týmy a hledají partnery, se kterými by mohli pracovat. Honey v tom vidí řadu výhod: komunikace se odehrává napřímo. „Navíc jsou klienti vzdělanější a dokážou rozpoznat a ocenit kvalitní design,“ pochvaluje si.

Dobrý design je drahý, protože řadu efektů a vizuálních prvků je časově náročné vytvořit. I když většina animací vzniká výhradně na počítači, mohou se podle něj v branži prosadit i „klasičtí“ ilustrátoři. Jen místo papíru kreslí speciální tužkou na obrazovku a výsledek se upravuje v počítačovém programu.

Rusům se neodporuje

Studio Buck má pobočky v USA a v Austrálii. Protože Honey pracuje pro klienty z celého světa, může srovnávat, jaká je s nimi spolupráce. Rozdíly vnímá hlavně v kultuře jednání. „Třeba Angličané nechtějí být kritičtí, jsou hodně zdvořilí,“ jmenuje. Také Japonci jsou při feedbacku velmi rezervovaní. Nechtějí nikoho urazit, proto neřeknou napřímo, co chtějí. „Nakonec na to přijdete, ale trvá to,“ podotýká. Francouzi prý znají historii animace a hodně do věcí mluví. A ruští klienti nerozumí slovu ne.

Přes veškerou snahu se klientovi někdy výsledek prostě nelíbí. „Musíme se smířit s faktem, že klienti často znají svou značku a to, co si může dovolit mnohem lépe než my,“ říká Honey. „Nevidím rozdíl v americké a evropské tvorbě. Všichni se navzájem inspirujeme,“ srovnává tvorbu světových studií.

Animátory ohrožuje algoritmus

Největší hrozbou pro designéry je podle něj strojové učení. „Existují aplikace, které umí analyzovat a následně vytvořit hudbu. A totéž se může stát animaci,“ uzavírá spoluzakladatel studia Buck. Nedávno navštívil Prahu – byl totiž jedním z hlavních řečníků festivalu Mouvo zaměřeného na motion design. Toto kreativní odvětví kombinuje grafický design, animaci, video a nové technologie.

Ryan Honey na festivalu Mouvo v Praze.
Repro: Buck

Apple si najal studio Buck na prezentaci možností počítače iMac Pro.
Repro: Buck

Studio Buck pracovalo pro KFC a seznamovací aplikaci Tinder. Pro ni vytvořili video, které mapovalo historii namlouvání.
Repro: Buck

Reklama
ČEZ
Reklama
MMcite
Reklama
ČEZ Vánoce
Ipsos
MAM_SOME_800x1068_cover-49

MAM Exkluzivně v časopise

Diana Hlaváčová, Seznam
MAM class prompty Ipsos
Michal Šlechta a Michal Bubeníček, POPAI Forum 2024

MAM Téma čísla

WEB_normal(1)
iStock - efektivita - sto procent -nový web-otvírák (13)
ctv
Ipsos

MAM Další zajímavé čtení

Action
Miloň Čepelka, Kitl
Effie_novy-web-otvirak (2)
SedímvKlidu
Action
Miloň Čepelka, Kitl
Effie_novy-web-otvirak (2)
SedímvKlidu