Britský ministr zdravotnictví Jeremy Hunt se obrátil na Facebook, Google, Apple a další technologické giganty s výzvou, aby pomohli řešit psychické problémy dětí spojené s nadměrným užíváním sociálních sítí. „Bojím se o své vlastní děti. A bojím se, že my všichni jako nějaký sbor náměsíčných směřujeme ke stavu, kdy celá generace dětí tráví kus dětství v on-line prostoru místo toho, aby rozvíjela pevné osobní vztahy, díky nimž by se z nich staly všestranné osobnosti,“ uvedl Hunt.
Ve svém prohlášení připomněl loňský výrok bývalého prezidenta Facebooku Seana Parkera, že je obchodní model této sociální sítě vědomě založen na budování psychologické závislosti svých uživatelů.
„Polovina dětí ve věku 11 a 12 let má svůj profil na nějaké sociální síti, i když tyto platformy požadují minimální věk 13 let. Průměrný teenager ve věku od 12 do 15 let je on-line dvacet hodin týdně. To jsou dvě oblasti, ve kterých by technologické firmy mohly uznat svou odpovědnost,“ napsal ministr zdravotnictví.
Návrhy přijdou v březnu
Podle svých slov se už loni na podzim sešel s představiteli Facebooku, Snapchatu, Applu a Googlu a na toto téma s nimi vedl „přínosný rozhovor“. Zástupci firem mu slíbili, že v březnu přijdou s konkrétními návrhy.
Konzervativní vláda Theresy Mayové očekává, že sociální sítě vymyslí, jak zabránit obcházení věkové hranice, a že firmy budou pobízet uživatele, aby nebyli na internetu příliš dlouho. Poskytovatelé digitálních služeb by se měli podělit o svá data při řešení případů kyberšikany.
Hunt podotkl, že není „neandrtálec, který by nechápal moderní technologie“. Sám měl před nástupem do vlády internetovou firmu. „Ale myslím, že je správné žádat, aby podobné firmy uplatňovaly větší zdrženlivost a odpovědnost při navrhování, provozu a obchodování služeb,“ dodal.
Nejde přitom jen o způsob trávení volného času u dětí. Podle britského ministerstva zdravotnictví se fenomény spojené s užíváním sociálních sítí podepisují na psychickém zdraví mladých lidí tak moc, že jich desítky tisíc ročně musí vyhledat odbornou pomoc.