Reklama
Megaboard
Search
Close this search box.

Vytvořte video, které lidi zaujme

Sociální sítě vyžadují atraktivní obsah. Jednou z možností jsou i 360stupňová videa. Jedná se o formát, ve kterém vidíte obraz ze všech stran a můžete se v něm dívat i dokola. „Taková videa jsou vhodná zejména pro tvorbu obsahu spojeného s cestováním. Hodí se ale také pro zobrazení událostí, ve kterých se děje hodně věcí najednou, například divadelní představení nebo cirkus,“ říká Lukáš Nevosád, ředitel české aplikace pro cestování Sygic Travel.

„Klientům bych 360stupňová videa doporučil, protože se jedná o poměrně nový formát, který se stále ještě veze na vlně wow efektu. Takže přitáhne mnohem víc pozornosti než klasické video a má vysokou míru zapojení uživatelů,“ míní i Michal Lovecký, jednatel agentury Go360, která se na tvorbu takových videí specializuje.

Jeho názor ale nesdílí Petr Růžička, business development director agentury Brainz. „Doba, kdy byla 360stupňová videa novinka, je pryč. Není možné sázet pouze na to, že to je inovace, a proto bude lidi bavit. Dnes se jedná o standard a je nutné myslet na kvalitu příběhu i zpracování,“ upozorňuje Růžička.

Reklama
MMcite

Kameru, nebo auto?

Do tvorby tohoto typu obsahu investovala i zmiňovaná aplikace Sygic Travel. Aby měli kontrolu nad kvalitou, rozhodli se najmout člověka, který procestuje svět a v každé navštívené destinaci natočí 360stupňové video. „Zjistili jsme, že obsahu z celého světa je velmi málo, a pokud už byl, licencování bylo extrémně složité a drahé. Neexistoval nikdo, kdo by nám dokázal licencovat třeba sto videí naráz,“ zdůvodňuje svoje rozhodnutí Nevosád. A doplňuje, že pokud by chtěl natočit jen jedno nebo dvě videa, vyplatilo by se spíš najmout specializovanou agenturu.

Pokud hledáte člověka, který by vám tento druh videí vytvářel, ředitel cestovní aplikace radí: „Měl by rozumět videu a musí vědět, kam má kameru umístit. Měl by také rozumět světlu, technice a postprodukci.“

Dodává, že tento druh videí má svá specifika. S klasickou kamerou musíte řešit záběr, jaký zvolit objektiv a podobně. Na to při nahrávání ve 360 stupních myslet nemusíte, protože se natáčí všechno. Také tam neexistuje přibližování a ostření.

Dalším důležitým předpokladem je kvalitní technika. Sygic Travel si vybral přístroj GoPro Omni. Je to držák na šest kamerek, které se do něj zasunou jako do kostky. Pořízení kamery je loni vyšlo zhruba na 5500 eur, což je v přepočtu asi 140 tisíc korun.

Podle Nevosáda takový přístroj spadá do vyšší střední třídy. „Podle naší zkušenosti šest kamer je nejlepší kompromis mezi kvalitou obrazu a náročností na zpracování.“

Zapotí se člověk i počítač

Při natáčení, které realizoval Sygic Travel, vzniklo z jednoho místa šest synchronizovaných videí. Ve specializovaném softwaru se pak obraz „sešívá“. Počítač musí spočítat body, které jsou v jednotlivých videích stejné, a snaží se to spojit do jednoho celku.

To trvá poměrně dlouho, protože je to datově náročné. Celkové zpracování jednoho krátkého videa trvá na běžném počítači několik hodin. Také je třeba ručně vyrovnat expozici neboli míru osvícení scény, aby ji měl celý obraz stejnou. Problém nastane, když jedna kamera natáčí přímo do slunce a má jinou expozici než ta, která natáčela do stínu. Také je potřeba upravit, aby byl v obraze vyrovnaný horizont.

Software dokáže upravovat videa do velikosti 8K. Problém ale je, že s tímto rozlišením se velmi špatně pracuje a většina zařízení video s tak vysokým rozlišením neumí zobrazit, proto software zmenšuje kvalitu na 4K, což je dvakrát větší rozlišení než Full HD.

Po zveřejnění videa může marketér v analytice vidět, jaké jsou „hotspoty“ neboli nejatraktivnější místa výsledného videa. „Výsledek ale můžeme odhadnout. Když bychom dělali video z náměstí, tak kameru umístíme tak, aby to zajímavé bylo vidět, například kašna,“ říká Nevosád a upozorňuje, že diváci by neměli to zajímavé hledat příliš dlouho.

S kamerou, která vidí až na roh, můžete zjistit, že kvůli davu turistů kodaňská Malá mořská víla není tak klidná památka, jak se může na první pohled zdát.
Foto: Sygic

Reklama
Abovalve
Reklama
ČEZ Vánoce
Reklama
ČEZ Vánoce
Ipsos
MAM_SOME_800x1068_cover-49

MAM Exkluzivně v časopise

Michal Šlechta a Michal Bubeníček, POPAI Forum 2024
Vstupní body do kategorie
LiDay 2024

MAM Téma čísla

WEB_normal(1)
iStock - efektivita - sto procent -nový web-otvírák (13)
ctv
Ipsos

MAM Další zajímavé čtení

Action
Miloň Čepelka, Kitl
Effie_novy-web-otvirak (2)
Otvirak web – 1440x400(46)
Action
Miloň Čepelka, Kitl
Effie_novy-web-otvirak (2)
Otvirak web – 1440x400(46)