Šéf ANO Andrej Babiš se chce podruhé formálně odstřihnout od „svých“ médií. Uvažuje, že společnost Mafra, pod kterou spadají i deníky MF Dnes a Lidové noviny, převede do neziskové společnosti, nebo ještě spíše do nadace.
Babiš oznámil změny v Mafře krátce potom, co se na veřejnost dostaly nahrávky jeho hovorů s nyní již bývalým redaktorem MF Dnes Markem Přibilem. Na záznamu zveřejněném anonymním zdrojem na internetu šéf ANO jedná s novinářem například o tom, kdy má deník psát o kauzách některých členů vlády za ČSSD. Šéf ANO přitom v minulosti opakoval, že svá média neovlivňuje.
Andrej Babiš hodlá vyvést Mafru ze svěřenského fondu, kam svůj majetek kvůli zákonu o střetu zájmů na jaře přesunul. „Budu přemýšlet o tom, jak naložit s médii, která jsou ve fondu, aby byla mimo dosah fondu,“ uvedl Babiš. Přestože mu to třeba kolegyně z ANO a eurokomisařka Věra Jourová radí, nechystá se Mafru prodat.
Inspirace z Evropy
Podle informací Hospodářských novin hledá inspiraci v cizině a zvažuje, zda z Mafry vytvoří nadaci. Tento model není v západní Evropě neobvyklý, objevuje se například ve Francii. Zakladatel má jen omezenou možnost, jak do chodu médií zasahovat. Babiš ostatně jako důvod pro změnu uvedl, že tak zabrání napadání novinářů Mafry kvůli vazbám na ANO. „Jsem přesvědčen, že novináři Mafry nebyli nikdy tak svobodní jako za mě,“ řekl Babiš.
Budoucí podoba Mafry není známá. „Žádné konkrétní kroky nejsou rozpracovány, a proto nemůžeme mít v tuto chvíli bližší komentář,“ uvedl mluvčí Karel Hanzelka za Agrofert, pod který média spadají.
Mediální expert Tomáš Trampota dodává, že na formální podobě společnosti Mafra nezáleží tolik jako na lidech, kteří její chod v praxi ovládají. „Vždy to závisí také na míře personálního propojení, protože velice často pak firmě vládne někdo tak blízký bývalému vlastníkovi, že se de facto nic moc nemusí měnit – a nemění. Jsem tedy skeptický,“ uvedl k plánům analytik z katedry mediálních studií Univerzity Karlovy.