Do roku 2021 se musí diváci, kteří sledují televizi klasicky přes anténu, rozhodnout, co udělají se svým televizorem. Za čtyři roky totiž skončí dosavadní digitální televizní vysílání a signál bude šířen už jen ve vyšším standardu DVB-T2. Pro domácnosti to znamená buď investici do nových přijímačů, nebo přechod na jiný zdroj signálu – třeba satelit nebo kabelovou televizi.
První přechodová síť s jedenácti programy začala v Praze a středních Čechách vysílat minulý týden. Musí se ovšem obejít bez televize Nova, která považuje druhou digitalizaci za nesmysl a zastaralý koncept. Diváky chce motivovat právě k přechodu na satelit a další platformy. Důvod je jednoduchý: zatímco tam platí operátoři Nově za to, že její programy nabízejí, u digitálního vysílání je to naopak. České Radiokomunikace inkasují od Novy (a dalších stanic) za to, že šíří signál.
Na anténu dosud spoléhá většina domácností, skoro 60 procent. Druhé největší zastoupení má satelit, kabel má asi čtvrtina domácností.
Ústupek mobilním operátorům
Druhá generace digitálního vysílání umožňuje vysílat na nižším počtu frekvencí větší počet stanic a zároveň také víc stanic ve vysokém rozlišení, pro které teď není v televizních sítích kapacita. Do jara 2018 chtějí České Radiokomunikace pokrýt více než 99 procent území. Ještě letos by se DVB-T2 mělo rozšířit do Ostravy a do Brna.
Až v roce 2021 přechod na druhou generaci skončí, mělo by být v éteru šest sítí místo stávajících čtyř. Současné digitální vysílání se musí vypnout, protože jeho frekvence dostanou v celé Evropě mobilní operátoři pro provoz rychlých datových sítí.
Vypnutí současných sítí musí proběhnout v každém případě, nejzazší datum by měla určit Evropská unie. Pokud by se přechod na DVB-T2 z nějakého důvodu do stanoveného termínu nepovedl, všechny televize kvůli tomu přijdou o výraznou část pokrytí. U České televize by kleslo na 57 % území, u komerčních stanic v závislosti na síti, kde vysílají, dokonce až na 24 % území.
Radiokomunikace se na vysílání v přechodné síti domluvily s Primou, Barrandovem, Óčkem a Šlágrem. Veřejnoprávní Česká televize bude mít svou samostatnou síť.
Česko je mezi prvními zeměmi v Evropě, které s přechodem na druhou generaci digitálního vysílání začaly. Radiokomunikace divákům radí také prostřednictvím speciálního webu www.dvbt2overeno.cz, na kterém je i databáze přijímačů.
Digitální vysílání nahradí rychlá data od mobilních operátorů. Podle šéfa Radiokomunikací Martina Gebauera aukce uvolněných kmitočtů vynese spoustu peněz.
Foto: Lukáš Bíba