Ti, skryti v anonymitě, dokážou pojmenovávat viníky, odsuzovat, šikanovat, šířit nenávist. Informace vypuštěné do prostoru obalí množstvím zkreslení, polopravd a lží, a vytváří tak falešné obrazy světa.
Kvalitní média mají prostředky, anebo aspoň vkus potřebný pro volbu kompetentních redaktorů a editorů, kteří dokážou zmanipulované sdělení rozpoznat. Ti by měli být zárukou kvalitní žurnalistiky – takové, která si zaslouží respekt a ocenění. Začátkem minulého týdne byly vyhlášeny výsledky šestého ročníku Novinářské ceny. Porotci u řady oceněných příspěvků vyzdvihovali právě poctivou práci autorů při vyhledávání a ověřování zdrojů, jejich schopnost analyzovat získané informace, dávat je do souvislostí a přinášet nový pohled. A je jedno, zda šlo o texty zabývající se migrací, drogovou problematikou či propojováním byznysu s politikou. Vítězné příspěvky nabízely jiný než pouze černobílý pohled. Jejich autoři se ptali po příčinách problémů, kladli provokativní otázky, vzbuzovali diskusi, ale také nalézali řešení.
Právě ocenění v oblasti žurnalistiky orientované na řešení společenských otázek, neboli tzv. solution journalism, představovalo novou kategorii, o kterou se rozrostla letošní Novinářská cena. Jejím prvním laureátem se stal Tomáš Lindner za sérii textů o uprchlické krizi nazvaných „Německá inspirace“. Německo zažívá už více než rok příchod statisíců uprchlíků a před tuto výzvu je postavena celá společnost. Lindner nezůstal jen u tradičního popisu těžkostí, ale rozebíral také možná řešení integrace uprchlíků, která se osvědčují.
Takový solution journalism přináší inspiraci a ukazuje, že existují řešení, která jsou do jisté míry přenositelná, a že samotní čtenáři se mohou stát hybateli pozitivních společenských změn. A to je v dnešní době dozajista potřeba.
Jitka Adamčíková, manažerka komunikace, Nadace Open Society Fund Praha