Nahrávky legendárních Beatles se na Štědrý den objevily zcela poprvé v nabídce hned devíti streamovacích služeb, v čele s nejrozšířenější Spotify, dále třeba v Apple Music, Tidalu, Deezeru nebo na Google Play.
Beatles jsou považováni za nejvýznamnější a nejprodávanější těleso v dějinách populární hudby. Byli však činní jen osm roků, konkrétně v letech 1962 až 1970, tedy před půl stoletím. Proč kolem toho dělat humbuk?
Jejich kariéra je spjata s rozvojem éry dlouhohrající desky. První alba Beatles měla jen něco málo přes půl hodiny, předposlední Abbey Road to dotáhlo na slušných 47 minut. To souvisí nejen s rozvojem tvůrčích schopností členů skupiny a hudební formy, kterou pomáhali definovat, ale i s tím, jak se díky technickému pokroku prodlužovala délka záznamu na vinylových deskách.
Nástupce dlouhohrajících desek – CD – byl na trh uveden v roce 1982, ve druhé polovině 80. let se stal nosičem dominantním. Diskografie Beatles se však na kompaktních discích objevila až v roce 1987.
Pro Beatles bylo typické, že jejich řadová, originální alba se nikdy, ale skutečně nikdy neobjevovala v koších se zlevněným zbožím. A vlastníci autorských práv k tvorbě Beatles – pozor, od roku 1985 to nejsou žijící členové skupiny nebo dědicové těch zesnulých, ale společný podnik dnes už taky nežijícího zpěváka Michaela Jacksona a hudebního vydavatelství Sony – si byli vždy tak jisti výjimečností odkazu Beatles, že se spokojili s tím, že legendární alba byla celou tu dobu dostupná v ne vyloženě špatných, ale přece jen počátkům digitálního audia poplatných, z dnešního pohledu „zvukově tenkých“ nahrávkách ze druhé poloviny 80. let. Poprvé byla znovuvydána v roce 2009, předloni se objevila jejich další verze, která vznikala ve slavném londýnském studiu Abbey Road.
Stejně tak v nabídce největšího internetového obchodu iTunes se nahrávky Beatles objevily v podobě MP3 až v roce 2010, tedy po letech vyjednávání a paradoxně taky krátce před tím, než se i tento model distribuce hudby začal přežívat.
Ze strany nejvýznamnějšího současného vlastníka práv k hudbě Beatles a současně taky jejího hlavního distributora Universal Music Group samozřejmě nejde o žádnou charitu. V autorských právech k hudbě legend rockové éry se třeba podle Daniela Dočekala z Lupa.cz pohybujeme v řádech milionů dolarů.
Ale milovníci Beatles už nahrávky dávno mají. Potenciální noví posluchači, kteří jejich hudbu nevlastní v některém z výše zmíněných formátů, se dnes nachází právě na streamovacích službách.
Některá zahraniční média upozornila, že ačkoliv jsou čísla ilustrující počet dosavadních přehrání skladeb Beatles ve streamovacích službách úctyhodná, nemohou konkurovat hitům současných hvězd. Ale jak by taky mohla a proč by vůbec měla?
Význam toho, že Beatles jsou dnes dostupní i na takovém Spotify, je možná hlavně symbolický. Mohli bychom totiž říct, že bez Beatles není kompletní žádná domácí diskotéka. Ale to bychom lidem upírali jejich právo volby a ignorovali skutečnost, že nabídka žánrů populární hudby se od dob Beatles zásadně rozrostla. Rozhodně však můžeme říct, že bez Beatles není kompletní nabídka žádného seriózního hudebního obchodu. A to by nám třeba v takovém Spotify určitě potvrdili.
Beatles by se prý vzpírali takovým novotám, jako je dnešní streamování hudby. To je samozřejmě nesmysl. Beatles byli inovátoři. Novým formám distribuce hudby se vždy vzpírali jen korporátní vlastníci práv k jejich hudbě.
Foto: Spotify