Ovládání chytrých zařízení pomocí dotykového displeje je dnes úplně běžné, přitom ještě před několika lety jsme něco takového mohli vidět jen ve futuristických sci-fi filmech. Technologie se ale nezastavují. Google již několik let pracuje na projektu Soli. Ten by měl umožnit ovládat přístroje pomocí jednoduchých pohybů rukou.
Celý princip stojí na miniaturním čipu, který neustále vysílá radarové vlny na krátkou vzdálenost. Z jejich odezvy dokáže rozeznat i drobné pohyby ruky. Ta se přitom nemusí dotýkat vůbec ničeho. Zachytit pohyby je však ta jednodušší část. To, na čem teď vývojové týmy v Googlu usilovně pracují, je využití snímání v praxi.
Řekni to mé ruce
Práce s tabletem či dotykovým telefonem je natolik intuitivní, že ji bez problémů zvládnou i děti a lidé z odlišných částí světa. Je však fixovaná na pouhé dva typy doteků – tahy a poklepy na obrazovku. Project Soli by měl otevřít zcela novou škálu možností. To je však zároveň i podstatný problém. Jak nekonečně rozmanité pohyby ruky navázat na zařízení, která potřebují standardizované příkazy.
Programátoři tak de facto vytváří zcela nový „znakový jazyk“, srozumitelný pro přístroje a zároveň dostatečně intuitivní pro jejich uživatele. Google už dělá v tomto směru výrazné pokroky zejména při ovládání wearables.
Sen herního průmyslu
Využití by mohla najít tato technologie u chytrých zařízení, dálkových ovládání vozidel, ale nejen tam. Radary totiž nemusí zůstat u snímání pouhé ruky, časem by mohly přejít k detailnímu skenování pohybů celého těla. To by byl průlom zejména pro herní průmysl a jejich konzole. Velmi populární jsou dnes různé sportovní i jiné simulátory a právě detailní snímání pohybů spolu s 3D brýlemi by mohlo zážitek z virtuální reality posunout na úplně novou úroveň.
Google však brzdí optimismus. Project Soli je zatím pouze ve fázi testování. To však ještě nedávno platilo i o dotykových telefonech a budoucnost se stala běžnou realitou mnohem dříve, než leckdo očekával.
Projekt Soli dělá ovládací prvek z vašich vlastních rukou. To mi připadá ještě víc cool než ovládání hlasem. Nate Swanner, komentátor thenextweb.com