Vánoční televizní program jen málokdy překvapí. Programová struktura je stabilní a Tři oříšky či Anděla Páně doplňují tři až čtyři nové pohádky. Minimálně jedna z nich však letos zaujala ještě před uvedením. „Informace o první pohádce hrané neslyšícími ve znakovém jazyce vzbudila velký rozruch. Mezi neslyšícími jsme zaregistrovali obrovské těšení,“ říká pro MAM scenáristka pohádky Vánoční království Alexandra Vebrová. Pohádka hraná ve znakovém jazyce vznikla v rámci Televizního klubu neslyšících a Česká televize ji odvysílá
23. prosince.
Její výroba přitom měla svá specifika. „Znakový jazyk má jinou stavbu, ne na všechna slova je příhodný znak. Nebo není výraz pro Veličenstvo, takže se používalo ,král a královna‘,“ vysvětluje Vebrová. Nutností bylo i snímání blíž k rukám herců, aby bylo jasně vidět znakovou řeč, a tlumočení střihačce, aby věděla, kdy skončila replika.
Česká televize v období od ledna do října letošního roku opatřila 79,4 procenta všech pořadů skrytými titulky a 3,7 procenta pořadů bylo tlumočeno do českého znakového jazyka.
Problémem jsou však v tomhle směru sluchově postižené děti, které ještě neumí číst a pro které je pořadů méně. Jejich rodiče pro ně proto podle Verbové často zkoušejí natáčet i amatérské pořady.
Podle dat statistického úřadu žilo v České republice v roce 2013 zhruba 86 tisíc osob se sluchovým postižením. Dětí do 15 let byly téměř čtyři tisíce.
Pohádka Vánoční království může být zajímavou zkušeností i pro slyšící diváky. Celou ji totiž hrají neslyšící herci v znakovém jazyce.
Foto: ČT