Lego je jednou ze značek, která dovedla k dokonalosti propojení mediálního obsahu a produktu. Například film Lego příběh celosvětově vydělal přes 460 milionů dolarů a stal se nečekaným filmovým hitem loňského roku. Mezi nejprodávanější stavebnice patří ty s motivy Hvězdných válek a Lego točí i vlastní seriály jako například Ninjago, které jsou velmi populární i v Česku.
Děti nezajímají sociální sítě
„Televize už pro nás ale přestává být platformou číslo jedna,“ řekl na konferenci WebTop100 Jan Jirsa, engagement marketing manager českého Lega, a přidává poznatky o chování dnešních dětí. Více než polovina má doma přístup k nějakému chytrému zařízení. Na tom mají paradoxně děti větší svobodu než na počítači, u kterého je kontrolují rodiče přísněji. Chování dětí a dospělých se na chytrých zařízeních liší s jedinou výjimkou. Děti téměř neřeší sociální sítě. Facebook je ostatně přístupný až od 13 let. Ohromnou oblibu má naopak YouTube.
Právě YouTube je pro Lego klíčovou internetovou platformou. „Když jsme nový díl Ninjana zavěsili na stránky, měl tam 2500 přehrání. Na YouTube měl 1,5 milionu. Český kanál obsahuje už přes tisíc videí a získal padesát tisíc odběratelů,“ vypočítává Jirsa, i když přiznává, že díky téměř nekonečnému zástupu fanoušků má Lego o něco jednodušší pozici oproti jiným značkám. Už šest hodin po uvedení prvního traileru na novou epizodu Star Wars se na internetu objevila řemeslně perfektně zpracovaná fanouškovská verze celá z lega.
YouTube válcuje televizi
Televize, které Lego seriály vysílají, se pochopitelně brání tomu, aby je firma umísťovala i na YouTube. Čísla jdou ale proti nim. V zásahu seriálů už televizi YouTube skoro dorovnal. Tvoří ale 85 procent sledovanosti. „Když se mi někdo snaží namluvit, že dlouhý obsah na YouTube nefunguje, tak rovnou odpovídám, že je to nesmysl. Televizní program je pro moje děti ta podivná věc, kterou má na stole babička. Když jdou uprostřed vysílání na záchod, tak říkají, babi, zastav to, a ona chudák nechápe, co po ní chtějí,“ přidal své postřehy Jirsa.
Tvorba původního obsahu i přizpůsobení globálního contentu českým divákům jsou však velmi nákladnou záležitostí. Všichni tuší, že videoobsah prodejům pomáhá. Nyní si však v Legu položili otázku, jak moc. Zjistit by to měli příští rok pomocí experimentu, kdy vysílání pořadu zastaví a budou sledovat dopad na reálné prodeje.
„Poučka, že dlouhá videa na YouTube nefungují, je nesmyslná. Dokazuje to popularita našich půlhodinových seriálů,“ řekl na konferenci Jan Jirsa z Lega. Zdroj: Lego.com