Humorem proti teroru. Informační embargo v uzavřeném Bruselu vyplnila koťata

Teroru a strachu se odolává jednodušeji, když si člověk zachová smysl pro humor. Obyvatelé hlavního města Belgie minulý týden ukázali, že i uprostřed policejní protiteroristické operace je čas na legraci, která uvolní napětí.

Taktický zásah v přímém přenosu

Pozdě večer v neděli 22. listopadu zahájila belgická policie protiteroristický zásah na několika místech Bruselu a také v dalších belgických městech. První dojem byl hrozivý: policie žádala obyvatele města, aby se nepřibližovali k oknům a nevycházeli na ulici. Ulice byly plné vojáků a armádní techniky, některé hotely byly pod kontrolou armády.

Přesto mnoho novinářů i běžných občanů aktivně hlásilo na sociálních sítích, kde se zrovna nacházejí vojáci nebo speciální policejní jednotky, do jakých budov se přemisťují, které ulice zavírají a podobně. Pochopitelně často i s doprovodnými fotografiemi, nebo dokonce krátkými videozáznamy. Na jedné straně ulice tak byli po zuby ozbrojení vojáci, zatímco z protějšího chodníku si je volně fotila nechráněná veřejnost na mobily.

Dospělo to tak daleko, že belgická policie požádala obyvatele města, aby s tweetováním probíhajícího zásahu v reálném čase přestali, a se stejnou prosbou se obrátily úřady také na média, která měla v centru města přenosové vozy a na internetových stránkách přinášela podrobné on-line reportáže. Novináři i veřejnost nakonec vyšli policii vstříc.

Koťátková clona

Hlavním důvodem naléhavé policejní prosby bylo, že sociální sítě umožňují teroristům získávat aktuální informace o pohybu speciálních jednotek, které se proti nim chystaly zasáhnout.

Uživatelé na Twitteru se proto během informačního embarga rozhodli zahlušit výsledky vyhledávání klíčových slov „Brusel“, „zásah v Bruselu“ a podobně. Řídili se přitom sloganem „Zachovejte klid a tweetněte kočku“. Po dobu několika hodin se při zadání názvu belgického hlavního města objevovaly jen fotky roztomilých koťátek nebo vtipy s kočkami související. Počty sdílených fotek s chlupatými zvířátky šly do tisíců a nakonec byl trochu problém se propracovat ke skutečným zprávám, když policejní operace skončila.

Belgická policie vtip ocenila. Den poté tweetla obrázek misky s kočičím žrádlem. „Pro všechny kočky, které nám pomohly. Ať vám chutná!“

Pro všechny kočky, které nám včera večer tak pomohly. Ať vám chutná! Belgická federální policie virtuální miskou žrádla poděkovala na Twitteru za kočičí clonu, která kryla policejní operaci.

MAM_SOME_800x1068_cover-2025-16

Týdně vám přinášíme exkluzivní obsah z oboru a shrnujeme pro vás to podstatné. Staňte se součástí komunity, která nepřestává hledat cesty, jak lépe a efektivněji komunikovat.

Ipsos

AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ

MAM_SOME_800x1068_cover-2025-16

Týdně vám přinášíme exkluzivní obsah z oboru a shrnujeme pro vás to podstatné. Staňte se součástí komunity, která nepřestává hledat cesty, jak lépe a efektivněji komunikovat.

MAM Téma čísla

Otvírák na web - Vašek (1)
Agentura roku 2025
Surfař

MAM Exkluzivně v časopise

Jan Řežáb
Zuzana Čaputová a Petr Pavel
Event
Ipsos

MAM Další zajímavé čtení

AR25_boom
Martin Hranáč, Galerie Vaňkovka
Agentura roku shortlist
Agentura roku shortlist
AR25_boom
Martin Hranáč, Galerie Vaňkovka
Agentura roku shortlist
Agentura roku shortlist