Na stáří nám vadí nemoci i nutnost dlouho pracovat

Tento týden se podíváme na téma stárnutí populace z hlediska toho, co nám na této fázi života nejvíce vadí. Vybrali jsme patnáct aspektů stáří, u nichž měli respondenti české on-line populace uvést, do jaké míry jim překáží.

Nikoho pravděpodobně nepřekvapí skutečnost, že na stáří nám nejvíce vadí horší zdravotní stav a to, že jsme odkázáni na pomoc druhých. Je zajímavé, že odkázanost na pomoc druhých vnímají obě pohlaví podobně, stejně tak věk respondenta v tom nehraje roli. Jiná situace je u horšího zdravotního stavu. Tento aspekt stáří hodně vadí spíše ženám než mužům a lidem mladším než starším.

Obecně lze říct, že ženy většinu aspektů stáří vnímají hůře než muži. Příkladem, kde je rozdíl v odpovědích žen a mužů nejméně 10 procentních bodů, je nutnost pracovat do vysokého věku, úbytek fyzických sil nebo diskriminace kvůli věku.

Naopak respondentům příliš nevadí nutnost učit se novým věcem a seznamovat se s novými technologiemi. Takto to deklarovaly téměř tři pětiny respondentů.

Snapshots je unikátní on-line systém k rychlému získávání aktuálních informací z trhu. Data jsou zjišťována pravidelně každý měsíc na reprezentativním panelu internetové populace ČR na vzorku 500 lidí ve věku 18-60 let. V případě zájmu o bližší informace napište na [email protected].

 

 

Reklama
Reklama
MAM_SOME_800x1068_cover_2026-23

Týdně vám přinášíme exkluzivní obsah z oboru a shrnujeme pro vás to podstatné. Staňte se součástí komunity, která nepřestává hledat cesty, jak lépe a efektivněji komunikovat.

Ipsos

AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ

MAM_SOME_800x1068_cover_2026-23

Týdně vám přinášíme exkluzivní obsah z oboru a shrnujeme pro vás to podstatné. Staňte se součástí komunity, která nepřestává hledat cesty, jak lépe a efektivněji komunikovat.

MAM Téma čísla

Lemur 2026
Jake Barrow
Portrait Of Caucasian Handsome Man Using Smartphone in 3D Cyberspace With Animated Social Media Interfaces, Video Games, Viral Videos, Internet Content. Visualization Of Blockchain Technology Concept

MAM Exkluzivně v časopise

Carvajal
Petar Babic
Radek Vítek
Ipsos

MAM Další zajímavé čtení

056_26_Digihive+marek_foto
Welker - Obluk_nový web-otvírák - 2025-06-23T093718
Timplich
Kiwi
056_26_Digihive+marek_foto
Welker - Obluk_nový web-otvírák - 2025-06-23T093718
Timplich
Kiwi