Reklama
Megaboard
Search
Close this search box.

Tištěná verze je otázkou prestiže

Ačkoliv se velká část obsahu médií i reklamních investic přesouvá z tištěné formy do digitálu, objevují se i projekty, jež si zvolily opačnou cestu a rozhodly se po zkušenostech v on-linu jít i do tištěné podoby.

Tento postup zvolil třeba magazín Echo24.cz, když začátkem loňského listopadu své internetové stránky a on-line týdeník dostupný na tabletech doplnil o tištěnou podobu. Tu si podle šéfredaktora Dalibora Balšínka vyžádali sami čtenáři. „Jsou lidé, kteří vyžadují papír. Obsah našeho týdeníku je náročný a pro lidi má vyšší hodnotu, když je v papírové podobě,“ vysvětlil M&M své rozhodnutí. S prodejem 5000 kusů na stáncích a 1700 předplatiteli tištěné verze je v současnosti spokojený a dodává, že papír je zajímavý pro inzerenty.

Stejný benefit postřehl i digitální dvouměsíčník Soffa, který letos představil svou tištěnou podobu vycházející v nákladu pouze tisíc kusů. Cena 10,5 eura je na český trh poměrně vysoká, změna však umožnila magazínu spolupráci s novými inzerenty. „Firmy, které zprvu neměly o reklamu v elektronickém magazínu zájem, se teď dokonce samy ozývají a chtějí s námi spolupracovat. Tištěná verze je pro ně otázkou prestiže,“ popsala změnu pro M&M před časem šéfredaktorka Adéla Kudrnová.

Reklama
Know

Papír má nejvěrnější čtenáře

Udělat papír opět zajímavým pro inzerenty se snaží i slovenský Deník N. Jeho printová podoba se přitom snaží stavět na exkluzivitě a nabízí jenom jednu stranu k inzerci ve vydání. A zdá se, že print nabízí i jinou výhodu. „Na Slovensku jsou pořád desetitisíce lidí, kteří si kupují papírové noviny, a jsou to často nejvěrnější čtenáři, které média mají, protože to dělají roky a mají návyk,“ vysvětluje šéfredaktor Deníku N Matúš Kostolný. „Noviny ztrácejí své čtenáře, pořád jsou tu ale desetitisíce takových lidí a zdálo se nám nesprávné nezkusit zabojovat ještě o ně,“ vysvětluje s tím, že skupina novinářů, která odešla z deníku SME, chtěla založit primárně digitální médium, velice rychle však přišla i otázka, proč nezkusit papír. Koncem ledna začal vycházet tištěný Deník N s nákladem kolem 17 tisíc kusů. Na hodnocení prodeje je podle Kostolného zatím příliš brzo.

Tisk jako akvizice zákazníků

Nejenom média se však obracejí k papíru. Minulý týden představil nový měsíčník internetový prodejce módy Zoot. Lifestylový měsíčník, který podle PR manažerky Zootu Andrey Burgerové nechce být korporátním zpravodajem, začíná s poměrně vysokým nákladem 50 000 kusů a společnost ho plánuje distribuovat vlastními kanály zdarma. Jeho zpoplatnění Zoot ani v budoucnu neplánuje, je podle něj spíš benefitem. V měsíčníku budou sice firemní propagace, ale jenom vlastních značek a partnerů, prodej inzertní plochy umožněn nebude.

Luxusní magazíny táhnou

V přístupu zdarma se Zoot odlišuje od podobného projektu amerického internetového prodejce zabývajícího se luxusním zbožím Net-A-Porter Ten loni představil svůj luxusní magazín Porter, který se vzápětí ocitl na stáncích vedle zavedených titulů jako Vogue nebo Elle. Cena i periodicita jsou podobné jako u tištěného vydání Soffa – 9,99 dolaru za dva měsíce, motivace pro vznik však byla odlišná. Jak pro Wall Street Journal vysvětlila zakladatelka společnosti Natalie Massenetová, zákaznice Net-A-Porter milují tištěné módní časopisy i přesto, že 60 procent jejich nákupů probíhá on-line. Samotný časopis se rozhodl pro zajímavý způsob, jak s tímto poznáním pracovat – na svých stránkách nabízí jen málo náznaků, že jde o produkt internetového prodejce, pracuje však s aplikací, která umožňuje nasnímat obrázek a poslat zákazníka přímo do virtuální prodejny.

Internetové stránky Airbnb, které umožňují krátkodobý pronájem běžných a obývaných bytů nebo domů, loni představily svůj tištěný časopis Pineapple. Ten se s cenou 9 dolarů a nízkým počtem výtisků ve volném prodeji (pouze 1000 kusů, dalších 18 tisíc by však mělo být distribuováno zákazníkům služeb) rovněž vydal cestou luxusního zboží. Internetová stránka Fast Company jeho nápad ohodnotila jako logickou snahu ukotvit svou přítomnost u zákazníka i v běžné realitě poté, co vypne internetové stránky a aplikaci, a bude tak moci konkurovat tradičním hotelům nebo jiným poskytovatelům ubytování.

Luxusní zboží

„Cílem není vždy otázka, kolik kusů se prodá,“ vysvětlila nedávno tento trend pro CNN analytička Rebecca Liebová. Podle ní může tištěná podoba média sloužit k posílení značky. I společnost Zoot se k projektu svého měsíčníku nechala slyšet prostřednictvím své PR manažerky Andrey Burgerové, že magazín „slouží k budování vztahu se zákazníky i jako akviziční kanál nových“.

Nemusí však jít jenom o magazíny prodejců. Loni se na pulty trafik vrátil i respektovaný magazín Newsweek. Ten byl považován za první velký symbol úpadku printu, když v roce 2012 ohlásil konec svého tištěného vydání a přesun pouze k on-line verzi. Jeho nová podoba ovšem rovněž pracuje s představou magazínu jako luxusního zboží. Cena je nastavená na 8 dolarů, což je více než třeba u konkurenčního zpravodajského týdeníku Time za 4,99 dolaru, Newsweek je však objemnější a užívá o poznání kvalitnější papír. Vydavatel se zvýšenou cenou rozhodl reagovat na klesající objem zadávané reklamy a orientovat se spíše na menší skupinu zákazníků, která je však ochotná zaplatit dražší obsah.

 

První číslo nového magazínu společnosti Zoot, které vychází 1. dubna.

Tištěná verze původně jenom elektronického magazínu Soffa se ke čtenářům prvně dostala v polovině letošního února.

Reklama
ČEZ
Reklama
ČEZ Vánoce
Reklama
ČEZ Vánoce
Ipsos
MAM_SOME_800x1068_cover-49

MAM Exkluzivně v časopise

Michal Šlechta a Michal Bubeníček, POPAI Forum 2024
Vstupní body do kategorie
LiDay 2024

MAM Téma čísla

WEB_normal(1)
iStock - efektivita - sto procent -nový web-otvírák (13)
ctv
Ipsos

MAM Další zajímavé čtení

Action
Miloň Čepelka, Kitl
Effie_novy-web-otvirak (2)
Otvirak web – 1440x400(46)
Action
Miloň Čepelka, Kitl
Effie_novy-web-otvirak (2)
Otvirak web – 1440x400(46)