Soud poprvé pokutoval internetovou diskusi pod článkem na zpravodajském serveru. Podle Městského soudu v Praze má vydavatel Parlamentních listů Our Media zaplatit 150 tisíc korun za rasistické příspěvky v diskusi. Vydavatele žaloval aktivista Jaroslav Suchý. Rozsudek zatím není pravomocný.
Za obsah v diskusích nese odpovědnost vydavatel
Většina zpravodajských serverů diskuse pod články bedlivě sleduje a ty s nevhodným, zostuzujícím či rasistickým obsahem maže. Servery (Novinky.cz, iDnes.cz) se v poslední době přiklonily k deanonymizovanému registračnímu systému diskusí, který umožňuje problematické diskutující lehce identifikovat a jejich opětovné nevhodné příspěvky efektivně odstraňovat. Předcházejí tak právním problémům. I za příspěvky v diskusích totiž nese zodpovědnost vydavatel, čehož je tento případ jasným důkazem.
Podle serveru Romea.cz jde ve zmíněném sporu o čtenářskou diskusi pod dvěma články, z nichž jeden se bezprostředně týkal žalobce Jaroslava Suchého a jeho setkání s americkým prezidentem Barackem Obamou při jeho návštěvě Prahy („Ten, který pohladil Obamu, žaloval Kalouska. Prý ho zbil a okradl“), druhý pojednával o konfliktu předsedy Dělnické strany sociální spravedlnosti Vandase s Romy obecně („Vandas chtěl zásah policie: Nafetovaná individua, křičel na Romy“). Jaroslav Suchý je známý díky zmíněnému „pohlazení Obamy“ a pak právě zásluhou častého podávání žalob. Vede například spor o ochranu osobnosti proti TV Nova za reportáž Na vlastní oči, proti ČT kvůli pořadu o jeho osobě v cyklu Reportéři ČT, dále proti vydavatelství Mafra (údajně také kvůli rasistickým výrazům v internetových diskusích pod redakčními články) nebo proti senátorovi Eybertovi.
Our Media se odvolá
V diskusích se podle serveru Romea objevily rasistické příspěvky a nelichotivá hodnocení Jaroslava Suchého i kombinace obojího. Podle rozhodnutí soudkyně, citovaného serverem, naplňují skutkovou podstatu podněcování k rasové nenávisti a hanobení rasy.
Žalovaná strana navíc nereagovala na opakované výzvy žalobce k jejich odstranění, a to od roku 2011, kdy ji k tomu bezprostředně po uveřejnění článků začal vyzývat. Soud proto rozhodl, že vydavatel Parlamentních listů, společnost Our Media, je povinen uhradit žalobci částku 150 000 korun.
„Zatím můžeme potvrdit jen to, že skutečně pan Jaroslav Suchý zažaloval společnost Our Media kvůli obsahu diskusí, jimiž se cítil dotčen na svých osobnostních právech. Proti rozsudku se odvoláme a teprve po posouzení odvolacím soudem bude možné rozhodnutí považovat za pravomocné a závazné,“ napsala ve vyjádření pro Romeu společnost Our Media. Podle její právní zástupkyně Simony Pastrnkové zde ani nešlo primárně o rasistické urážky.
Obsah internetových diskusí už soudy jednou řešily
Internetové diskuse se už u soudu ocitly. M&M v roce 2011 informoval o poměrně známé kauze Prolux, což byl spor realitní společnosti Prolux s firmou Internet Info. Finanční server Měšec.cz, který Internet Info provozuje, otiskl v roce 2006 obecný článek o prodeji bytu, přičemž v diskusi, která byla pod článkem otevřena, záhy převážila kritika způsobů firmy Prolux Consulting, jež diskutéři označovali za podvodné. Firma za to Internet Info zažalovala, žádala zrušení předmětného diskusního vlákna a zaplacení 50 000 korun jako finanční kompenzaci. Vrchní soud ale nakonec všechny její požadavky zamítl, neboť podle jeho názoru diskuse nepřekročila rámec věcné a oprávněné kritiky. Soud ale také uvedl, že je potřeba zvažovat hranici, do níž lze internetové diskuse považovat za vyjádření svobody projevu, a kdy se naopak stávají prostředkem k jejímu zneužití. „Provozovatelé serverů nesou v souladu se zákonem o některých službách informační společnosti odpovědnost za to, aby se v diskusích neobjevovaly příspěvky zjevně protiprávní, tedy například rasistické, nebo i zjevně vulgární,“ uvedl k tomu soudce Vrchního soudu Jiří Macek.
Zrušení diskusí by snížilo návštěvnost
Každopádně lze říci, že ani zmíněné případy nepovedou k úplnému zrušení diskusí. Z loňského výzkumu společnosti InsightLab vyplynulo, že zrušení internetových diskusí pod články by znamenalo pro zpravodajské servery odchod části jejich čtenářů. Hned 45 % lidí (z internetové populace, n = 500) si přeje ponechat diskuse pod články na zpravodajských serverech ve stávající podobě. Dalších 32 % se klonilo také k ponechání diskusí, ale připouštělo zpřísnění dohledu a promazávání nevhodného obsahu. Pouze tři procenta čtenářů uvedla jako nejvhodnější variantu zrušení diskusí bez náhrady. Osm procent pak uvedlo, že by svůj oblíbený zpravodajský portál navštěvovali častěji, kdyby byly zrušeny diskuse pod články. Šlo přitom především o lidi starší 55 let. Celkově by ale došlo ke snížení návštěvnosti serverů, protože 22 % lidí by naopak přestalo svůj oblíbený server navštěvovat.
Zákon na to pamatuje
Podle zákona (§ 5 odst. 1 zákona č. 480/2004 Sb.) platí, že vydavatel je odpovědný za obsah vložený uživatelem, a to ve dvou případech: pokud mohl vědět, že obsah je protiprávní, nebo pokud se prokazatelně dozvěděl o protiprávní povaze obsahu vkládaného uživatelem a neučinil kroky k jeho odstranění.
Aktivista Jaroslav Suchý uspěl u prvoinstančního soudu se svou žalobou proti společnosti Our Media. Ta se chce proti rozsudku odvolat.