Svět s úžasem sleduje, jak se slovní prompt mění ve fotorealistické video. Společnost OpenAI představila nový AI model Sora, který posouvá hranice možného. Co to znamená pro marketingové prostředí? A mělo by se bát, nebo slavit?
Minulou neděli vyšel na webu Financial Times článek s titulkem „Jak AI mění reklamní byznys“. Ač v současné době platí, že není nic staršího než dnešní noviny, relativně nadčasové téma stihlo v tomto případě zastarat neskutečně rychle. Ve čtvrtek, čtyři dny po jeho publikování, totiž technologická společnost OpenAI zaskočila svět představením AI modelu Sora, který z textového promtu dokáže vytvořit až minutové video. Šokující je zejména kvalita a reálnost, s jakou to (aspoň dle ukázek) zvládá. A to tvůrci otevřeně přiznávají, že model má ještě mouchy – například s přesnou simulací fyziky ve složitých scénách, nebo s porozuměním konkrétním případů příčiny a následku.
Pokud Sora bude fungovat – a s kredibilitou OpenAI, kterou si společnost vybudovala díky chatbotu ChatGPT, to je docela pravděpodobné –, pak to zcela jistě promění celý marketingový byznys. A to mnohem víc, než si autoři zmíněného týden starého textu FT vůbec mohli představit. „Představte si, že vytváříte svůj příběh, ať už je jakkoli složitý, a sledujete, jak precizně a kreativně ožívá. Sora představuje nejen krok, ale rovnou skok vpřed v tom, jak sestavujeme a realizujeme digitální marketingové strategie, a přináší novou éru strhujícího vyprávění příběhů,“ je přesvědčený Chris Byrne, zakladatel agentury Winston, která se zaměřuje na marketing poháněný umělou inteligencí.
Model aktuálně prověřují „red teamers“ (tým etických hackerů, kteří simulují útok) a vybraní kreativci a zatím není známo, kdy a za jakých podmínek bude veřejně dostupný. Nicméně pokud se tak stane, může to mít mnoho konkrétních dopadů na digitální marketing: snížení nákladů videoprodukce (z čehož by těžily menší značky) a možnost přesunu zdrojů do strategie, tvorbu personalizovaných a hyper-cílených videoreklam, agilitu při adaptaci kampaní, škálovatelnost díky automatizaci,…
Na druhou stranu ale nelze zavírat oči před riziky. Ať už z pohledu bezpečnosti značky, kdy bude při generování videí složitější kontrolovat, zda obsah není zavádějící a nese patřičné atributy značky. A pak z pohledu deepfaků, hoaxů a dezinformací, které bude zase o dost jednodušší tvořit. Ale to je otázka i legislativy a označování obsahu vytvořeného AI.
V reakcích na přelomový model Sora také často zaznívá, že jeho uvedení může přinést velké problémy reklamním agenturám. V článku Financial Times ostatně nejmenovaný CMO z Velké Británie zmiňuje, že už nyní při „launchi“ nové veganské značky odmítl platit desítky tisíc liber týmu z agentury za navržení nového jména a loga. Místo toho požádal AI chatbota o šest návrhů, z nichž si vybral ten nejlepší. Teď bude možná moct stejně postupovat i v případě tvorby spotů.
„Marketéři, tvůrci příběhů, filmaři a agentury, Sora pravděpodobně změní pravidla hry. Přijměte ji, nebo zůstaňte pozadu. Její dopad na vaši práci bude nepopiratelný. Není to budoucnost, je to právě teď. Přizpůsobte se, nebo riskujete, že zastárnete,“ apeluje Chris Byrne.