Bezpečnější digitální prostředí už hlídají plně účinná nařízení o jednotném trhu digitálních služeb a nařízení DSA.
V sobotu 17. února nabyla plné účinnosti nařízení o jednotném trhu digitálních služeb a nařízení o digitálních službách (DSA – Digital Services Act). „Ode dneška musí všechny online platformy hrát podle pravidel DSA. Uživatelé, země i platformy mohou dnes využít nástroje DSA, aby bylo online prostředí bezpečnější, férovější a transparentnější,“ uvedla Evropská komise na síti X.
A new era for online spaces has begun.
— European Commission (@EU_Commission) February 17, 2024
Starting today, all online platforms have to play by the rules of the Digital Services Act.
Users, countries, and platforms can now use the tools under the #DSA to make the online environment safer, fairer, and more transparent ↓
Na online tržištích již nemohou prodávat prodejci, o nichž nemá poskytovatel služby dostatek informací. Online platformy již nesmí cílit reklamu na děti. Platforma nemůže smazat příspěvek, aniž by uvedla důvod. Musí být zajištěn jednoduchý mechanismus nahlašování nezákonného obsahu a poskytovatel platformy se oznámením musí zabývat. Tak shrnuje nejdůležitější novinky vyplývající z nařízení tisková zpráva Českého telekomunikačního úřadu. Právě ten bude určen koordinátorem digitálních služeb v ČR a na tuto roli se „aktivně připravuje“.
„Nové kompetence v digitální agendě jsou pro nás velkou výzvou, současně však i příležitostí ukázat, že vedle uživatelů služeb elektronických komunikací a poštovních služeb dokážeme pomoci i uživatelům digitálních služeb, stejně jako být partnerem jejich poskytovatelům,“ uvedl Marek Ebert, předseda Rady ČTÚ. Úřad mimo jiné připravuje tematické workshopy pro veřejnost, osvětové materiály k DSA a plánuje i průvodce pro dotčené subjekty.
V některých aktivitách – jako je řešení stížností a podnětů veřejnosti, kontrolní činnost a ukládání sankcí či certifikování subjektů pro mimosoudní řešení sporů, důvěryhodných oznamovatelů a prověřených výzkumných pracovníků – ale musí ČTÚ vyčkat na schválení zákona o digitální ekonomice. Ten nařízení DSA adaptuje v České republice, ale v současné době ho pořád připravuje Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR, ačkoli nařízení EU vešla v platnost už v listopadu 2022. Podle ministerstva jsou aktuálně vypořádávány připomínky v rámci meziresortního připomínkového řízení.
Většiny povinností vyplývajících z DSA jsou zproštěny malé a mikro podniky a povinnosti jsou odstupňovány podle velikosti subjektů. Kontrola a vymáhání některých povinností podle DSA bude spadat i pod Úřad pro ochranu osobních údajů. Na velmi velké platformy (VLOP – s návštěvností vice než 45 milionů uživatelů v EU) se vztahuje už od loňského srpna. Ty už kvůli tomu ostatně upravily své fungování a po uživatelích v uplynulých měsících vyžadovaly nové souhlasy pro využívání služeb.
Evropská komise už také koncem loňského roku odstartovala první vyšetřování možného porušování nařízení DSA ze strany sociální sítě X. Řeší mimo jiné šíření nelegálního obsahu, efektivitu boje s manipulováním informací či transparentnost fungování platformy.
Today we open formal infringement proceedings against @X :
— Thierry Breton (@ThierryBreton) December 18, 2023
⚠️ Suspected breach of obligations to counter #IllegalContent and #Disinformation
⚠️ Suspected breach of #Transparency obligations
⚠️ Suspected #DeceptiveDesign of user interface#DSA pic.twitter.com/NxKIif603k