Polovina YouTube odběratelů ve věkovém rozmezí 18 až 34 let ustane s jakoukoli činností, které se zrovna věnují, aby se mohli okamžitě podívat na nový vlog jejich oblíbeného autora.
Videa získávala na popularitě od roku 2016 až se z obyčejné propagační taktiky přerodilo v kompletní reklamní strategii a plnohodnotné kompletně měřitelné odvětví. Jak tedy v dnešní době využít videomarketing ve svém podnikání a podpořit svůj brand a vztah se zákazníky?
Vlogging pro podnikání
Vlogging není jen neužitečný exhibicionismus, ale autentická forma lidské tvořivosti a novodobá obsese, které propadl celý svět. Sdílením záběrů z poza opony získáte lepší kontakt se svými zákazníky, vyvoláte v nich pocit, že vaši firmu důvěrně znají, a k vašemu produktu či službě si vybudují osobnější vztah. Jednoduchý způsob k posílení vztahů. Vše, co přitom potřebujete, je smartphone, software pro editaci videa, YouTube kanál, trochu vkusu a pár nápadů. Vloggování ale není pouze o záběrech ze zákulisí. Uživatelé kromě rozptýlení hledají na YouTube také rady, a tak je video skvělý způsob, jak své fanoušky vzdělávat.
Živé vysílání
Všechny velké sociální platformy, jako je Facebook, Instagram, Twitch nebo Caffeine, už obsahují funkci „live“. Podle Facebooku denní sledovanost živých přenosů za poslední rok čtyřnásobně stoupla. Stream má několik výhod – aktivita diváků, kteří vás sledují, je mnohonásobně větší a lidé mají tendenci reagovat, komentovat a klást otázky. Osobitost a aktuálnost způsobuje, že fanoušci vydrží u videa déle, než kdyby se jednalo o záznam.
A firmy mohou pomocí živého vysílání sdílet prezentace nových produktů, návody, tutoriály, postupy, webináře, exkurze, otázky a odpovědi, rozhovory a mnohé další. Je to jednoduchý způsob, jak zvýšit povědomí o značce a je jen otázkou času, než se live video začne využívat častěji.
360° videa
Záběry s 360° rozsahem zprostředkovávají zákazníkovi interaktivní zážitek při sledování produktového videa a jejich využití v marketingu do budoucna poroste. 360° videa jsou bezpochyby skvělá pro cestovní kanceláře a prodejce zájezdů, použít se však dají i ve spoustě jiných odvětví, od eventových agentur přes interiérový design a architekturu, automotiv, muzea, galerie a mnohé další. Tvorba takové virtuální prohlídky přitom není nijak těžká. Potřeba je kamera s několika čočkami, například GoPro, a vhodný editační software.
YouTube reklamy
Po desetiletí ve znamení televize dnes stále více společností začíná investovat peníze také do YouTube reklamy, než aby vyčerpávali rozpočet na drahé televizní vysílání. Nejenom, že jsou YouTube reklamy levnější, ale díky nastavitelnému, relevantnímu cílení dokážou oslovit více potenciálních zákazníků. Že se na YouTube propagaci postupně bude zaměřovat čím dál více firem se dá předpokládat také z důvodu, že uživatelé jsou již na reklamy na této platformě zvyklí a nebouří se proti nim, jako například proti reklamám na Netflixu.
Virtuální realita
Virtuální realita je stále vnímána jako nově vznikající trend, nicméně můžeme odhadovat, že do budoucna její výskyt v marketingu rapidně vzroste. Nejenže se bude pro potřeby reklamy používat častěji, ale bude také dostupnější. Ukázkovým příkladem, jak využít virtuální realitu k osvětě zákazníků, je projekt společnosti Lowe’s. Pomocí výukových videí se uživatelé mohou naučit, jak být domácími kutily a zvelebit si dům podle svých představ. Jednoduše si nasadíte speciální brýle a ihned víte, jak vymalovat, položit dlažbu, nebo vyrobit zábradlí. Lowe’s navíc tvrdí, že lidé, kteří absolvují lekci ve virtuální realitě si o 36 % lépe pamatují jednotlivé postupy než ti, kteří pouze shlédli klasický YouTube návod.
Barbora Kubátová je obsahovou specialistkou Blueghost