Kariérní britský politik Conor Burns o Timu Bellovi napsal, že byl géniem komunikace. Piers Pottinger, obchodní hlava Bellova podnikání, zase tvrdí, že byl pionýrem politického marketingu, úžasný reklamní manažer a brilantní PR stratég. Francis Ingham, ředitel Public Relations and Communications Association, se nechal slyšet, že Bell zůstane v paměti zapsán jako gigant, který dokázal, jakou sílu může komunikace mít.
Gang Čtyř
Tim Bell, zakladatel agentury Bell Pottinger, zemřel minulý týden ve věku sedmasedmdesáti let. Procítěné a uznalé nekrology připomínají jeho zásluhy, tíha okamžiku ale svádí k přehlížení temných míst v Bellově úctyhodném životopise.
Dokonce i svou kritičností známý Guardian je odbyl dvěma řádky. Závěr Bellovy kariéry zastínil jeho konec v agentuře, kterou vedl osmadvacet let. Bell Pottinger skončil v roce 2017 poté, co vyšetřování potvrdilo, že Bell vedl utajené kampaně, které měly vyvolat rasové napětí v Jihoafrické republice.
Profesně byl soumrak Tima Bella poměrně odpudivou záležitostí. Jeho agenturu si v Jihoafrické republice najala mírně řečeno kontroverzní rodina, spíš ale gang Guptů. Čtveřice bratrů, z nichž každý sám o sobě je se vší pravděpodobností dolarovým miliardářem, od sebe potřebovala odvrátit pozornost, když se provalily ekonomické spojnice mezi Guptovými a tehdejším jihoafrickým prezidentem Jacobem Zumou. Bell Pottinger pro Guptovy zahájil mohutné vrtění psem: přišli s kampaní, která poukazovala na údajný „ekonomický apartheid“. V podstatě říkali, že černé obyvatelstvo je v JAR znevýhodněno v podnikatelských příležitostech a že si běloši podrželi neadekvátní byznysovou moc. V důsledku tato kampaň mohla vést klidně ke genocidě mugabovských rozměrů.
Celá věc se nakonec provalila a Bell Pottinger byl roku 2017 vyloučen z britského profesního svazu Public Relations and Communications Association. To efektivně znamenalo také konec agentury i aktivní role Tonyho Bella v komerční komunikaci. Nutno poznamenat, že tento pád Bell o dlouho nepřežil.
Lordův citát
Vlastně lord Bell. Mezi šlechtice ho za dřívější zásluhy povýšil Tony Blair, přičemž už předtím byl rytířem – stal se jím na návrh někdejší premiérky Margaret Thatcherové, které vydupal ze země zázračnou politickou kariéru (viz foto). Ano, to byly Bellovy hvězdné časy.
A stojí za připomenutí, že na začátku Bellovy kariéry byl příběh učiněně filmový: chudý chlapec si přivydělával jako poslíček v televizi ABC, pak nosil vodu v reklamkách a nakonec se přidal k Charlesovi a Mauricovi Saatchiovým, když zakládali svou věhlasnou agenturu…
Bellův příběh je inspirativní v dobrém i ve zlém. Netroufám si jeho dílo soudit. Jen doporučuji, aby si každý profesionál zapamatoval tento Bellův citát: „Dělal bych pro labouristy, Saddáma Husajna i Adolfa Hitlera. Nejsem etická komise, abych je soudil. Pokud nepřekračují zákon, jsou to klienti.“
A aby nedošlo k omylu, tento citát berme jako memento.