Život po čtyřicítce z pohledu neustále se opakujících hrdinů a hrdinek patří v Česku k jednomu z nejpopulárnějších žánrů. Přesně jeden takový film teď ovládl Netflix.
Ačkoliv je žánr komedií ze života mezi českými diváky a divačkami velice oblíbený, z adaptace knižního románu Barbory Šťastné Láska pro samouky (přejmenované na Život pro samouky) se v českých kinech v loňském roce hit nestal. O prvním víkendu jej podle informací serveru Kinomaniak zhlédlo pouhých 24 565 lidí, celkově byla návštěvnost 74 200 a tržby okolo 10 milionů korun. Malý zájem ostatně potvrzuje i počet hodnocení na databázi ČSFD.cz, kde má snímek Jitky Rudolfové v hlavní roli s Janou Plodkovou méně než dva tisíce hodnocení.
Díky většímu zapojení zahraničních streamovacích platforem jako Netflix do akvizice tuzemské tvorby však Život pro samouky nabral v těchto dnech druhý dech. Komedie ze života je na službě v České republice již šestým dnem nejsledovanějším filmem vůbec a předčila tak i podobně laděný původní snímek Netflixu Planeta osamělých srdcí s Laurou Dern a Liamem Hemsworthem. Ten je momentálně hned za ní. Na třetím místě se v době psaní drží Predátor: Evoluce, čtvrtým je film pro děti Špióni v převleku a první pětku uzavírá jihokorejský akčňák Válka a povstání. Málokoho asi překvapí, že nejlépe hodnoceným filmem z tohoto listu je právě onen rodinný animák.
Zpátky k Životu pro samouky – příběh se točí kolem jisté Kláry (Plodková), která podle synopse „umí být ve čtyřiceti pořád stejně nejistá a zmatená jako v osmnácti, jenom už to nevypadá tak roztomile.“ Když se tak její manželství ze dne na den rozpadne, čeká ji nevyhnutelně návrat do světa randění, který s sebou zákonitě přináší řadu trapasů.
„Příjemný CZ kousek z moderního života. Plodková je výborná, pěkné podzimní prostředí a občas je to i vtipné. 7/10,“ napsal na ČSFD uživatel GodComplex. „Ten film má v sobě pár povedenejch scén, ale pokaždý, když se objeví Seidlovka nebo Andrej Polák, jde to do kopru. Vlastně snad Jana Plodková, ta malá holčina v roli její dcery, a krátká stopáž zajistily filmu dvě hvězdice. Jinak nic. 30 procent,“ kontruje pro změnu uživatel s přezdívkou bourec. Jako oddechovka na poklidný večer u televize tak nejspíš film se stopáží 95 minut bohatě postačí, větší nároky by se na něj ale nejspíš klást neměly.