O podvrženém spojení „humanitární bombardování“, které údajně měl použít Václav Havel v souvislosti s leteckými útoky NATO na Jugoslávii v roce 1999, jsme psali 7. září 2019 v článku „Vymyšlený citát o humanitárním bombardování vs. pravda.“ Náš text částečně vycházel i z článku Deníku N ze 13. března 2019 („Sdílejte, než to smažou. Pravdu o humanitárním bombardování vám Havlovi kritici neřeknou. Ale možná ani zastánci“), který poprvé shromáždil všechna fakta a vystopoval i původ falešného citátu, ve kterém se spojilo sousloví exkomunisty a sociologa Jana Kellera „humanitární bombardování“ a zmínka vysloužilého agenta StB a europoslance Richarda Falbra, který se odvolával na článek z Le Monde z 29. 4. 1999, převzatý z deníku La Repubblica (z 23. 4. 1999), kde se v českém překladu tvrdí, že povaha náletů „je výlučně humanitární“.
Ve skutečnosti ale máme co do činění s výmyslem, protože Havel 14. 4. 1999 poskytl televizi Reuters rozhovor, ve kterém řekl toto: „I k tomu zastavení toho vyvražďování a vyhánění lidí z domovů i k eventuálním – vytvořit jakýsi prostor pro eventuální další politická jednání, k zabránění té katastrofě humanitární, jak se to nazývá, k té humanitární asistenci.“ Z tohoto rozhovoru čerpaly výše zmíněné italské noviny, ale přidaly si vlastní formulace. Agentura AFP psala o tom, že podle Havla má „bombardování výhradně humanitární povahu“. Výrok, která mu je připisován, Havel navíc výslovně popřel.
Je tedy jednoznačně prokázáno, že jde o podvrh. To ovšem nebrání doc. Mgr. Petru Žantovskému, Ph.D., aby v článku „Vyšetřovatel Čapího hnízda oznámil u Slonkové, že „zvažuje“ odchod od policie. Petr Žantovský varuje před mediální nátlakovou akcí“ vydaném na Parlamentních listech 14. září neuvedl falešný citát dokonce dvakrát:
„Pan Schmarcz píše, že Miloš Zeman byl předsedou naší vlády a jako takový schválil operaci NATO Spojenecká síla, která obsahovala mimo jiné ono slavné Havlovo ‚humanitární bombardování‘ Srbska.“
„Takhle bych mohl dál pokračovat v citování dějin, které předcházely onomu březnu 1999, kdy skutečně operace NATO Spojenecká síla zahájila pomoc Kosovu proti Srbsku. Pan prezident Havel to pak komentoval tím ‚humanitárním bombardováním‘, které údajně mělo zastavit násilí a represe proti kosovským Albáncům.“
Pan Žantovský je v PL titulován jako mediální analytik, ve skutečnosti jde ovšem zdatného šiřitele všemožných nepravd, například hodnocení akce, které se nezúčastnil, Putinovy lži o tom, že ruský zákon proti neziskovým organizacím je pouhou kopií amerického zákona FARA (na rozdíl od „recidivisty“ Jana Schneidera se nám už ale podařilo pana Žantovského alespoň této lži odnaučit), nesmyslů o novinářích, kteří dostali Cenu Ferdinanda Peroutky, lží o neziskových organizacích či pomateného textu, ve kterém na základě příjmení vyvozuje paralely mezi Václavem Moravcem a Emanuelem Moravcem (opět vyšlo na Parlamentních listech).
Petr Žantovský s oblibou píše a přednáší o mediálních manipulacích, na metaúrovni o nich ale může mluvit dozajista hlavně proto, že má rozsáhlé praktické zkušenosti z jejich používání.
Svým opakováním vyvrácené lži ukazuje, že označení „mediální analytik“ je pouhou falešnou nálepkou. Žantovského analytické kvality se nijak neliší od analytických kvalit takových veličin, jako je konspirátor a přispěvatel antisemitského Protiproudu Tomáš Vyoral, autor choromyslných žvástů Břetislav Olšer, redaktor PL Lukáš Petřík, přítel Kremlu a Nočních vlků a také poslanec ČSSD Jaroslav Foldyna, Petr Jaroš Nickelli z ČSBS, překrucovač historie Tomio Okamura, vyhozený policejní prezident Stanislav Novotný, nebo neonacista Dominik Bastl či komunista Petr Šimůnek. S těmito podporovateli Putina je Petr Žantovský na stejné vlně, proto také dostal metál od prezidenta Zemana. Je ostudné, že dezinformátor takovéhoto ražení se dostal do Rady ČTK. Není ale divu, že se tak stalo, neboť jej volili ti, kdo šíří stejné lži jako on.