Tak znělo hlavní sdělení kampaně Letní cestování s Visa, kterou realizovala agentura Grayling.
Cílem integrované komunikační kampaně bylo rozšíření povědomí o přednostech bezhotovostních platebních metod v zahraničí, a tudíž edukace spotřebitelů. „Chtěli jsme zasáhnout co nejvíce lidí v létě, kdy probíhá hlavní turistická sezona. Kombinace několika komunikačních aktivit a jejich integrace v rámci kampaně nám přinesla nečekaný zásah, který předčil naše i klientova očekávání,“ říká Kristýna Hájková, která v agentuře Grayling pracuje na pozici „head of PR“.
16 milionů | 1 532 789 |
oslovených čtenářů online a tištěných médií v ČR | zhlédnutí videí na YouTube, Instagramu a TikToku |
Kampaň, do níž byla zapojena i digitální agentura WeDigital, upozorňovala na konkrétní výhody platebních karet oproti hotovosti, jako je příznivější kurz, lepší kontrola výdajů, rychlost a pohodlí nebo vyšší bezpečnost. V obou zemích běžela od července do září.
„V posledním roce jsme do agenturního týmu přidali hned několik nových specializací a toto byla ideální možnost je všechny propojit — kampaň zahrnovala jak tradiční PR nástroje, tak nákup médií, OOH řešení, intenzivní spolupráci s influencery, digitální komunikaci a v neposlední řadě také kreativní zastřešení celého tématu kampaně,“ doplňuje za Grayling ředitelka pro Česko a Slovensko Anna Balíčková.
Oslovení rozmanitého publika
Jako skvělý tah se ukázalo zapojení influencerů Kluci z Prahy a Taste of Prague, se kterým pomohl tým WeDigital. V obsahu se tvůrci zaměřili na užitečné rady a tipy ohledně placení v ČR i v zahraničí. Během léta se kampani podařilo na sociálních médiích získat bezmála pět milionů organických impresí a díky Klukům z Prahy zaznamenala velký ohlas především na TikToku, kam se Visa vydala poprvé. S celkovým počtem přesahujícím 976 tisíc impresí se v té době dokonce stalo video nejsledovanějším počinem Kluků z Prahy na této sociální síti. Zapojením zmíněných dvou influencerských dvojic se tak podařilo oslovit především mladší, aktivní cílovou skupinu, která má kladný vztah k cestování.
„Ze spolupráce s Kluky z Prahy jsme měli skutečně radost. Videí se chopili s velkou kreativitou a skvěle se jim do nich podařilo autenticky zakomponovat sdělení kampaně. Na TikToku nasbírali skoro milion organických impresí a video se stalo jejich nejsledovanějším vůbec. Díky tomu se nám podařilo oslovit rozmanitější publikum, které bychom prostřednictvím zpravodajských médií neměli šanci zasáhnout,“ dodává Kristýna Hájková.
Výzkum, reportáže i rozhovory
I v tištěných a online médiích se kampani dařilo na sebe upoutat pozornost. Díky organickým výstupům z tiskové zprávy, na míru připraveným článkům a zakoupenému mediálnímu prostoru se podařilo zasáhnout přes 16 milionů čtenářů. Většina z nich se mohla inspirovat výsledky průzkumu, který si Visa nechala zpracovat v předstihu na vícero evropských trzích, díky čemuž získala porovnání Česka nejen se Slovenskem, ale i dalšími státy střední Evropy. Před prázdninami se tak se zajímavou statistikou mohli v infografice seznámit například čtenáři Blesku, Deníku, Metra a řady zpravodajských a lifestylových serverů.
Platební karta Visa se objevila rovněž ve velké prázdninové reportáži magazínu Auto Dnes, jehož redaktory doprovázela na automobilové cestě do Chorvatska. Rozhovor na téma výhod bezhotovostního placení v zahraničí si poslechli také diváci Snídaně s Novou, kde hovořil country manager Visa Petr Polák.
Téměř milion a půl na Slovensku
Kampaň současně proběhla i na Slovensku, kde zahrnovala například spolupráci s „travel“ influencerkou Jankou Travelhacker, která své cestovatelské platební vychytávky shrnula na blogu a promovala na sociálních sítích.
Opomenuta nezůstala ani tradiční média, kdy se mimo jiné o správném používání platební karty mimo Slovensko v Teleránu na TV Markíza rozpovídal generální ředitel Visa pro ČR, SR a Maďarsko Marcel Gajdoš. Týdeník Trend pak otiskl dvoustránkový rozhovor se slovenskou country managerkou Ľubicou Gubovou, která motivovala čtenáře k častějšímu placení mobilem nebo pomocí takzvaných wearables. U našich východních sousedů kampaň oslovila necelých 1,4 milionu uživatelů tradičních médií a 92 tisíce uživatelů sociálních sítí.