Rozhovor: Pick & mix je efektní způsob vystavení, říká Milena Rusnoková z Candy Plus
Pro úspěšný prodej jsou ochutnávky klíčové, říká Milena Rusnoková, generální ředitelka The Candy Plus Sweet Factory. Firma vyrábí želatinové a pektinové cukrovinky, vitamínové želé, ovocné pendreky a pásky, lékořicové sladkosti, komprimáty a lízátka. Své produkty vyváží do více než 40 zemí světa na čtyřech kontinentech.
Jak důležitý je v případě vašich produktů impulzivní prodej? Kolik a jaké zboží tímto způsobem prodáváte?
Naším sortimentem jsou drobné cukrovinky, takže samozřejmě spontánní nákup je pro nás velmi důležitý. Nejvíce žádanými položkami jsou ovocné tužky, pásky, stejně jako želatinové výrobky v balení 80 g a samozřejmě stálicí v prodeji je žvýkačka. Nicméně v našem želé portfoliu máme například i rodinné balení Pedro 1 kg, které bývá nakupováno cíleně, nebo různá velkoobjemová balení například v dózách.
Jak marketingově pracujete s pokladními zónami?
Sehrávají pro nás velmi důležitou roli a jejich prostřednictvím necháváme promlouvat k zákazníkům samotný produkt. Designy našich obalů koncipujeme tak, aby jasně korespondovaly s identitou značky, ale zároveň aby dávaly prostor produktu – cukrovince samotné.
Nabízíte ochutnávky na prodejní ploše? Pokud ano, jak se vám osvědčují?
Ano, ochutnávky pravidelně realizujeme, a to zejména při uvádění novinek na trh. Máme vyzkoušeno, že pro úspěšný prodej je klíčové právě ochutnání produktu a pozitivní zkušenost s ním. To pak tvoří zdravý základ k opakovaným nákupům Pedro cukrovinek. Kromě ochutnávek dáváme prostor i komunikaci uvnitř prodejny v rámci POS nosičů nebo podlahové grafiky. Často je rovněž kombinujeme s trade marketingovými aktivitami tak, abychom dosáhli co největší efektivity.
Co čerpací stanice?
Ty máme distribučně pokryté zatím jenom částečně, nicméně i tento kanál se snažíme neustále rozvíjet. V rámci marketingové podpory zde spolupracujeme s distributory nebo s naším týmem přímého prodeje.
Dodáváte produkty do řady států. Můžete popsat, jak inspirativně pracují s in‑store marketingem v některé vámi vybrané zemi?
Velice zajímavý, až exotický prodej je v některých zemích Asie, kde jsou tradiční tržnice. Nejinak je tomu i v segmentu cukrovinek, a tedy i našich produktů, které se zde prodávají v rámci venkovního vystavení. Z našeho pohledu se jedná o nestandardní způsob prodeje, pro dané trhy je to však běžné. V asijských zemích je značný rozdíl i v přístupu k designu či používaným obalovým materiálům. Kdybychom to měli zjednodušit, tak regály supermarketů vypadají v těchto zemích výrazně barevněji.
Hodně odlišný je prodej cukrovinek například ve skandinávských zemích, kde tradičně převládá prodej na váhu, takzvaný pick & mix. Jde o velice efektní způsob prezentace zboží v několik metrů dlouhých stěnách se zásobníky, ze kterých si zákazník sám vybírá libovolný mix cukrovinek do sáčku, který si i zváží a zaplatí u pokladny daného obchodu nebo supermarketu. Tyto země mají na prodejní ploše výrazně nižší podíl produktů s vystavením v regálech, na hácích.
Chystáte nějakou produktovou novinku a s ní spojenou marketingovou kampaň?
Na jaře jsme uvedli Pedro Frujty, první želé cukrovinky na trhu bez přidaných barviv obohacené až o 30 procent ovocných šťáv z různých druhů „super ovoce“. Pro komunikaci jsme zvolili televizi a in‑store a nyní připravujeme online. Taktéž proběhly ochutnávky ve vybraných řetězcích. Aktuálně pracujeme na několika dalších novinkách, které po uvedení na trh zcela jistě komunikovat plánujeme v rámci in‑store, online a tak dále.
Jsou v oblasti cukrovinek nějaké trendy, které se promítají i do marketingu?
Ano, souvisí například se zdravým životním stylem, skladbou a složením produktů, nebo například s obalovými technologiemi. I proto jsme letos uvedli novinku Pedro Frujty Superželé, kde se snoubí všechny tyto uvedené trendy a připravenu máme i variantu pro vegetariány. Zákazníci i samotný trh kladou na produkty, jejich složení, kvalitu, chuť, ale i obal nové nároky. Oddělení marketingu je do celého procesu zapojeno už od začátku při sledování trendů, následného vývoje samotného konceptu až po závěrečnou fázi komunikační kampaně.