Monitoring reklamy Ad Intel společnosti Nielsen Admosphere za rok 2021 vykazuje meziroční růsty v televizi, tisku, rozhlase i venkovní reklamě. Celková ceníková hodnota reklamního prostoru dosáhla téměř 141 miliard korun.
Trend vývoj útrat za nadlinkovou reklamu ukazuje monitoring Ad Intel společnosti NIelsen Admosphere za rok 2021. Ten počítá s ceníkovými hodnotami reklamního prostoru a představuje tedy jen hrubé investice do reklamy bez započítání slev od médií. Zároveň loňské hodnoty za internet tradičně zveřejní Sdružení pro internetový rozvoj (SPIR) v následujících týdnech.
Podle monitoringu Ad Intel zaznamenaly všechny tradiční mediatypy meziroční nárůst. To vedlo k tomu, že celý trh s nadlinkovou reklamou narostl o osm procent a dosáhl téměř 141 miliard korun v ceníkových cenách.
„Televize si udržela vedoucí pozici, přestože její růst v porovnání s předchozími lety zpomalil. V růstových hodnotách roku 2021 se odráží zotavení trhu z pandemie covid-19, která ho zasáhla především v roce 2020,“ komentuje výsledky Tomáš Hynčica, ředitel pro byznys a výzkum v Nielsen Admosphere, a pokračoval: „Například tisk díky tomu také meziročně rostl, dokonce 11 procent, ale v porovnání s hodnotami v době před pandemií sledujeme spíše potvrzení trendu stagnace až mírného poklesu v ceně jeho reklamního prostoru.“
Při porovnání dat z Ad Intel zveřejněných před rokem je vidět, že růst hrubých reklamních investic oproti době před pandemickou vychází nejlépe pro televizi. Loňské útraty překonaly rok 2019 o zhruba 12 procent. Další úspěch zaznamenal rozhlas, jenž rovněž při srovnání ceníkových cen rostl i oproti roku 2019 a to o téměř 2,5 procenta.
Oproti tomu hodnota hrubých investic do reklamy v tisku za rok 2021 oproti roku 2019 klesla o takřka čtyři procenta. Ještě hůře je na tom při srovnání ceníkových hodnot inzertního prostoru venkovní reklama, která za loňský rok oproti 2019 klesla dokonce o 17,9 procenta.
Nielsen Admosphere také připomněl, že nejsilnějšími zadavateli byly v loňském roce tři potravinové řetězce: Lidl, Kaufland a Albert.
Tato data do velké míry kopíruje i žebříček nejsilnějších reklamních segmentů, dle kterého byla nejsilnější právě kategorie potravinových řetězců, následovala ji kategorie bankovnictví a pojištění, třetí místo patřilo elektronice a domácím spotřebičům.