Padesátku nejrychleji rostoucích technologických firem ve střední Evropě opanovaly české nadějné startupy. Mezi pěti nejrychleji rostoucími jsou hned čtyři firmy z České republiky, vítězem se stala fintech společnost FTMO.
Do 22. ročníku soutěže Deloitte Technology Fast 50 CE se probojovalo 19 českých technologických lídrů. V konkurenci šesti zemí první místo obsadil český fintechový startup FTMO, druhá je litevská společnost Kilo grupé, UAB (Kilo.health) a třetí příčku obsadila rovněž česká společnost Driveto, která nabízí flexibilní pronájem automobilů. České společnosti dominovaly a v první desítce si uzmuly hned šest příček. Tržby vítězné firmy FTMO, platformy pro obchodování na finančních trzích, dosáhly rekordního růstu 39 432 procent, třetí Driveto rostlo o 5 829 procent. V první desítce žebříčku Fast 50 jsou další čtyři české firmy – logistická společnost Dodo (4. místo, 3 668 %), společnost ThreatMark, která řeší kyberbezpečnost (5. místo, 2 854 %), DataSentics (8. místo, 1 955 %) a BigHub (10. místo, 1 795 %).
„Letošní vítěz společnost FTMO vyrostla ve čtyřletém období přes 39 000 procent, což je suverénně nejvíce ve dvaceti dvouleté historii. Před FTMO byla nejúspěšnějším účastníkem v roce 2005 polská firma Pro Futuro s růstem přes 22 000 procent. Z českých firem to byla společnost Prusa Research, která měla v roce 2018 růst více než 17 000 procent a tím se probojovala do EMEA Fast50, kde obsadila 3. místo. Je tedy jasné, že o FTMO bude bodovat i ve světovém měřítku,“ doplňuje Kateřina Novotná, leader programu Technology FAST 50 pro Českou republiku.
V kategorii vycházejících hvězd Growth Stars, tedy firem, které se kvůli krátké době na trhu ještě nedostaly do hlavní soutěže, zvítězil rumunský softwarový startup Druid, druhý je český startup Crykl zaměřený na environmentální technologie a třetí příčku obsadila opět česká společnost Alis Tech, která vyvíjí antikolizní systémy pro průmyslové podniky. Celkem v této kategorii figuruje deset českých firem.
„Poslední dekáda je pro firmy v regionu střední Evropy opravu výjimečná. Ještě před deseti lety, v roce 2010, byla celková hodnota středoevropských firem okolo 10 miliard amerických dolarů. Dnes je to 186 miliard, tedy téměř 20krát víc. A tento trend zrychluje,“ komentuje úspěch CE regionu Nir Chinsky, ředitel Google Cloud CEE & Africa.
Tento rok se do TOP padesátky CE dostaly společnosti z České republiky (19 společností), Polska (16 společností), Slovenska (6 společností), Chorvatska (4 společnosti), Bulharska (2 společnosti), Litvy (1 společnost) a Albánie (1 společnost).
I když padesátce nejrychleji rostoucích tech firem ve střední Evropě dominují ty z oblasti Software (33 společností), jsou zde i zástupci dalších sektorů: Hardware (5); Media & Zábava (4); Fintech (3); Zdravotnictví & Life Sciences (3) a Komunikace (2). Ukazuje se tak, že rychle rostoucí technologické firmy nemusí být vždy jen ze sektoru IT a že prostor pro úspěšné využití technologií je v jakémkoli oboru.