V uplynulém roce změnilo práci 21 procent českých zaměstnanců, 27 procent jich hodlá hledat nového zaměstnavatele letos. Nejčastěji jej budou vybírat na pracovních portálech, stále významnější roli však hrají i firemní kariérní stránky a osobní doporučení. 62 procent uchazečů o zaměstnání si před odesláním žádosti o zaměstnání vyhledává informace o firmě na sociálních sítích.
I když pracovní portály stále hrají prim, jejich význam mírně slábne. Při hledání práce je v loňském roce využilo 67 procent respondentů průzkumu, letos to bude o procento méně. Naopak výrazným způsobem posiluje osobní doporučení nebo reference a kariérní webové stránky samotných zaměstnavatelů. Jejich prostřednictvím si loni našlo práci 50 procent kandidátů, i letos se podle nich hodlá orientovat 49 procent lidí, kteří zvažují změnu zaměstnavatele.
Sociální sítě využívají nejčastěji lidé ve věku 18-24 let. Na pracovních portálech je nejaktivnější věková skupina 25-44 let a uchazeči o práci ve věku 45-64 let nejvíce hledají pracovní nabídky prostřednictvím portálu Seznam.cz. Vyhledávače obecně preferují kandidáti s nízkým vzděláním (52 procent uchazečů).
Průzkum Randstad Employer Brand Research zpracovává pro Randstad společnost Kantar TNS. V Česku se uskutečnil na vzorku 7476 respondentů. Vzorek zahrnuje zaměstnané (66 %) a nezaměstnané (3 %) osoby, studenty (12 %), OSVČ/podnikatele (6 %), ženy v domácnosti (6 %) ve věku 18 až 65 let. Věková skupina 25-44 let je oproti ostatním navýšena.