1. Seznam předvedl veletoč s reklamou u fake news

Největší česká internetová společnost na začátku srpna potvrdila, že změní pravidla svého systému Sklik tak, aby se reklamy neobjevovaly na zpravodajských webech bez jasného provozovatele, které v nepodepsaných článcích šíří dezinformace. Zásadní rozhodnutí jí ale nakonec vydrželo jenom čtyři dny a pak úplně otočila. Oficiálně proto, že o záměru nevědělo představenstvo firmy. „Majitel společnosti si nepřeje, abychom se snažili určovat objektivnost a pravdivost zpravodajských webů, které jsou zařazeny do naší reklamní sítě,“ odůvodnil změnu názoru výkonný ředitel Seznamu Michal Feix. „Dozvěděl jsem se, že nové obchodní podmínky mohou dopadnout i na weby, které mají pouze jiný politický názor. Tak jsem tu cenzuru zrušil,“ dodal vlastník firmy Ivo Lukačovič na svém osobním twitterovém účtu. Reklamní pozice od Skliku na svých webech mají třeba Parlamentní listy nebo konspirační stránky NWOO a AC24. Některým problematickým webům už Seznam před obrácením názoru stihl rozeslat dopis, ve kterém je informuje, že budou vyřazeny z reklamního systému. Sklik je pro Seznam velmi důležitá služba generující vysoký podíl jeho příjmů. Kromě provozování reklamního systému je konkurentem zpravodajských serverů, protože sám provozuje dva největší (Seznam Zprávy a Novinky.cz). Také tato situace mohla podle neoficiálních informací z trhu přispět k tomu, že firma své rozhodnutí změnila. Objem peněz z Skliku na webech s fake news není známý.

Ivo Lukačovič se snažil vysvětlit změnu názoru na svém Twitteru, ale reakce ho rozčilovaly, tak ho pak promazal.

MAM_SOME_800x1068_cover-2026-10

Týdně vám přinášíme exkluzivní obsah z oboru a shrnujeme pro vás to podstatné. Staňte se součástí komunity, která nepřestává hledat cesty, jak lépe a efektivněji komunikovat.

Ipsos

AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ

MAM_SOME_800x1068_cover-2026-10

Týdně vám přinášíme exkluzivní obsah z oboru a shrnujeme pro vás to podstatné. Staňte se součástí komunity, která nepřestává hledat cesty, jak lépe a efektivněji komunikovat.

MAM Téma čísla

iStock
iStock_Luxus
Toužimáci

MAM Exkluzivně v časopise

Shopping Pixabay
DPP - Neskákej mi pod kola
Milano Cortina 2026 - Slavnostní zahájení
Ipsos

MAM Další zajímavé čtení

Souboj-spotu_02-unor_1440x400
Vodafone výročí
Dentsu ČRo
1[48]
Souboj-spotu_02-unor_1440x400
Vodafone výročí
Dentsu ČRo
1[48]