Oblasti tzv. wearables, tedy přenosných technologií, jako jsou fitness náramky, chytré brýle nebo právě hodinky, předpovídá web Business Insider meziroční nárůst okolo 35 procent, do pěti let by se jich podle citovaného odhadu mělo prodat až osm milionů kusů ročně. A podle serveru Business Info celý segment potáhnou právě hodinky.
Vůbec poprvé se mohli zájemci s iWatch od firmy Apple setkat na specializované konferenci iCON, kde je představilo duo prezentátorů Martin Vymětal a Petr Mára. V pečlivě připraveném vystoupení se soustředili hlavně na výhrady a možné nevýhody nové technologie, stejně ochotně pak odpovídali na dotazy posluchačů.
iWatch jsou nabízeny ve třech verzích a každá z nich ve dvou barvách. „Není to moc?“ položil si řečnickou otázku Vymětal a hned si odpověděl, že není. „Je to designový trend, kterému podléhá celý Apple a pohybuje se po určité sinusoidě. Teď možná klesl, ale zase rychle poroste,“ těší se Vymětal.
Na místě představil Mára model iWatch ve variantě stainless steel, pro který si zaletěl den předtím do Londýna, kde ho hodinky vyšly na 550 liber, tedy něco přes 20 tisíc korun. Uznal, že to není málo, a s úsměvem přiznal, že nejčastěji používanou funkcí jsou hodinky. Kromě nich ale přístroj umožňuje platby přes Apple pay, projít na letišti Heathrow bez pasu díky funkci Passbook nebo využití navigace pomocí klepavých pohybů na zápěstí.
Mezi uváděné nevýhody iWatch patří zdánlivá nezdvořilost lidí, kteří dostávají upozornění zavibrováním hodinek. Druhou nevýhodou je věčný strach, že dojde baterka – i proto je podle Máry dobře, že hodinky vydrží maximálně den. Na závěr upozornil Vymětal na nebezpečí odkládání povinností, které za nás technologie stejně nevyřeší.
Podle počtu zatím prodaných hodinek iWatch už Apple bitvu o jejich uvedení na trh vyhrál, zaznělo na konferenci iCON.