Tři čtvrtě miliardy korun ročně. Tolik by po dvou čerstvých tendrech měla generovat česká fotbalová liga. „Začíná nová etapa. I proto bylo potřeba vytvořit pro Ligovou fotbalovou asociaci i kluby marketingovou strategii,“ vysvětluje Daniel Hajný, šéf obchodu a marketingu LFA, v rozhovoru pro MAM 14/2024.
Obecný rámec kopíruje pětileté období ohraničené novým televizním kontraktem s O2 TV a generálním partnerstvím (výběrové řízení ještě běží, sázková kancelář Chance měla v prvním kole nabídnout 260 milionů korun ročně). „Není to tak, že bychom strategii dosud neměli, jen jsme ji teď zabalili do oficiálního tvaru,“ namítá Hajný.
Úvodním vstupem do tvorby strategického rámce byla analýza realizovaná ve třech krocích – průzkumem veřejnosti s agenturou Ipsos, dotazníkem na fanoušky a marketingovým scanem klubů. Jak poznamenává marketingový ředitel LFA, výsledky nepřinesly zásadní překvapení a utvrdily zástupce asociace v jejich přemýšlení.
„Fotbal je v Česku fenomén; ligu sleduje deset procent populace, což není málo. Jedním z našich pilířů musí být cílení na mladé, protože fanouškovství obvykle vzniká do čtrnácti let věku. Zároveň se ukázalo, že pokud se nebudeme o mladou generaci zajímat a starat, uteče nám jinam,“ přibližuje Hajný zjištění analýzy a dodává: „Liga by se tak měla profilovat jako produkt, který je moderní a svěží a který si váží současných fanoušků střední a starší generace, ale zároveň by se měl víc zaměřit i na mladší cílovku.“
Více o tom, co je motorem růstu ligy, jak chce LFA motivovat kluby, aby investovaly do marketingu, a jaký je mezi značkami zájem o partnerství s nejvyšší soutěží, čtěte zde.