Reklama
Megaboard
Search
Close this search box.

Letošní Designblok s tématem Mládí přináší nové lokality, spolupráce i materiály

V centru Prahy až do neděle probíhá šestadvacátý ročník Designbloku. Hostí přes 230 autorů, studií a značek a občas přináší nečekaná propojení. Vybrali jsme pro vás několik nejzajímavějších nápadů z firemních instalací.

Díky Designbloku poprvé otevřelo své brány zrekonstruované Muzeum Prahy na Florenci i právě dostavěná kancelářská budova Bastion hned za ním od Penta Real Estate, která tímto způsobem zároveň předvádí prostory k pronájmu. Vedle toho se přehlídka designu opět koná také v Uměleckoprůmyslovém muzeu i v prostorách Pražského hradu – a tentokrát hned v těch největších. V Jízdárně se na výstavě High Craft představuje ředitelka festivalu Jana Zielinski, tentokrát v roli kurátorky, to nejlepší z českých řemesel propojených s designem – sklářství, šperků, oděvů, knih nebo nábytku.

Letošní, šestadvacátý ročník Designbloku, volně pracuje s tématem Mládí, které je však v pojetí většiny vystavovatelů jen formalitou, jíž se nedrží. Objevuje se zde ale řada „mladých“ nebo nečekaných spoluprací. Výrobce Kovostal z Jarošova u Uherského Hradiště je od loňského roku součástí holdingu mmcité, který úspěšně vyrábí městský mobiliář po celém světě. Na Designbloku se poprvé představuje propojení obou značek, které se propsalo i do stejného loga. Výrobce sedaček pro kina, koncertní sály, univerzitní posluchárny nebo fotbalové stadiony dodával od roku 1991 velké prestižní zakázky i do zahraničí, ale přesto o něm nebylo slyšet. Pod hlavičkou úspěšného výrobce městského mobiliáře, jehož marketing vede Jan Juza (dříve Ton a Egoé), by mohl vstát z popela, jak předvedla firma v podobě pohodlných polstrovaných kinosedaček se světle růžovým čalouněním, posazených mezi krabičky s popcornem. Studio LLEV na Designbloku představuje své angažmá ve sklárně Harrachov nebo práci pro výrobce tradičních perličkových ozdob Rautis, jenž se letos Designbloku účastní vůbec poprvé.

Reklama
Know

Tradiční výrobce stavebnic Seva představil novou lanovku na Petřín od designérky Anny v podobě hračky sestavené s plastových dílků, které zná z dětství již několik generací. Stejně jako kovové hračky na klíček od firmy Kovap, která ve spolupráci s česko-belgickým designérským studiem gentle&more představila nové modely traktůrků, které jsou k dostání i v růžové barvě. Nejlepší způsob, jak své hračky představit publiku zvolila mladá česká značka Totemo, která na Designbloku postavila dětský koutek, v němž si je všichni mohli do sytosti vyzkoušet. Alternativu klasickým dětským hernám hned vedle představilo Nami Nami Studio spolu s designéry Eduardem Herrmannem a Klárou Koldovou.

Skvělý nápad prezentoval výrobce psacích potřeb Kayou, který se propojil se značkou zubních kartáčků Curaprox a běžnou hygienickou pomůcku zrecykloval pro výrobu designových propisek. Recyklace je hlavním hybatelem i v instalaci společnosti Nespresso, která představila první plně rozložitelné kapsle na bázi papíru. S řadou recyklovaných výrobků se letos poprvé zúčastnila Designbloku také Sazka. Spolu s designérem Filipem Kramplou představila modulární nábytek vyrobený z recyklovaných losů, s kreativním studiem Naut boty, jejichž podrážky jsou vyrobené z losů Rentiér, a deodorizační puky – taktéž z losů – které vymyslel student Václav F. Matyáš.

Nový materiál představil také výrobce nábytku Balance is Motion v kolekci sedaček Foamy. Je na bázi rýže a recyklované pěny. Stejná firma přišla ve spolupráci s českou značkou Ekustik také s komodami, které zároveň slouží jako akustický panel. Akustické panely vyrábí také vystavující značka Lappa. Zatímco v jejím podání vypadají jako závěsné abstraktní obrazy, v podání studia Ihor mají podobu dekorativního svítidla, které vyrobila firma Re:Quiet v Kyjevě. Vystaveny jsou v Uměleckoprůmyslovém muzeu, kde v rámci Designbloku probíhá také retrospektivní výstava designéra Bódy Horáka. Zásahy do stálé expozice muzea současnými designéry jsou tu představeny v rámci takzvaného Art Housu a zároveň tu probíhá výstava nejlepších studentských prací Diploma Selection.

Studenty kreativních oborů zapojili do svých návrhů třeba sklářská značka Klimchi, výrobce dřevěných figurek Tititi ale také například řetězec Kaufland. Návštěvníci v jeho instalaci nastoupí na jezdící pás a cestou míjejí figuríny v žertovných situacích, oblečené do nových modelů od mladých návrhářů v korporátních barvách nebo se skrytým logem obchodníka. Že by nový merch po vzoru úspěšné řady Lidlu? A když je řeč o Lidlu, který tedy na Designbloku není, tak s Kapitánem Demem se spojil nejen on, ale také výrobce brýlí Kahotski Eyewear, který v budově Bastionu představil kolekci brýlí od oceňované designérky Nastassie Aleinikavy pod jménem fiktivní postavy ztvárněné hudebníkem Jiřím Burianem.

Na Designblok ale letos přijely i skutečné hvězdy, a to především britský designér Ron Arad, který na slavnostním zahájení v Muzeu Prahy převzal Cenu Designbloku za mimořádný přínos designu v podobě skleněného polena od Jana Plecháče. Představuje tu novou spolupráci se značkou Moroso. Jejich křeslo One Page je k vidění v showroomu firmy Konsepti, na jejíž pozvání umělec přijel. Na pozvání Vitry pak přijelo designérské duo Panter & Tourron, které se věnuje udržitelnému designu a v Muzeu Prahy vystavuje svou nejnovější modulární pohovku. Dalším zahraničním hostem je například zakladatel architektonického studia MVRDV Winy Maas, který v Uměleckoprůmyslovém muzeu promítá videoprojekci se svou představou o zelených metropolích.

Reklama
ČEZ
Reklama
ČEZ Vánoce
Reklama
ČEZ Vánoce
Ipsos
MAM_SOME_800x1068_cover-50

MAM Exkluzivně v časopise

Diana Hlaváčová, Seznam
MAM class prompty Ipsos
Michal Šlechta a Michal Bubeníček, POPAI Forum 2024

MAM Téma čísla

Návrh bez názvu-127
WEB_normal(1)
iStock - efektivita - sto procent -nový web-otvírák (13)
Ipsos

MAM Další zajímavé čtení

Action
Miloň Čepelka, Kitl
Effie_novy-web-otvirak (2)
SedímvKlidu
Action
Miloň Čepelka, Kitl
Effie_novy-web-otvirak (2)
SedímvKlidu