Region střední a východní Evropy je pro české e-shopy často oblíbeným místem pro první kroky do zahraničí. A nutno podotknout, že je právem zajímavým. „Třeba v Rumunsku roste e-commerce meziročně 30 %. Na dvojnásobný počet obyvatel zde působí zhruba třetinový počet e-shopů než u nás A na celkovém retailu země už se zde e-tail podílí 4 %,“ říká Tomáš Braverman, šéf nákupního rádce Heureka Group.
Nejnovější analýzu zemí regionu CEE a vybraných kategorií vhodných pro expanzi prezentoval na konferenci E-Business Forum 2019. Celou prezentaci z konference E-Business Forum najdete mezi infografikami.
Země, která má z pohledu vstupu velký potenciál, a ve které už mnoho českých hráčů působí, je Maďarsko. „Podíl e-commerce na retailu v Maďarsku už přesahuje 6 %, což je podobně, jako má sousední Slovensko, které je pro domácí e-shopy skoro samozřejmostí,“ říká Tomáš Braverman. Maďarská e-commerce roste meziročně o 20 % a podle odhadů by měla během pěti let vzrůst na dvojnásobek a překročit hranici 3 miliard eur. „Díky velikosti trhu, jeho růstu a edukovanosti Maďarsko během chvíle dožene, a možná přeskočí, i Slovensko,“ podotýká Tomáš Braverman. Stejně jako Česko a Slovensko je Maďarsko velmi fragmentovaný trh. „To znamená, že trh nemá jednoho či dva výrazně silné hráče, ale je roztříštěn mezi velké množství menších hráčů,“ vysvětluje Braverman.
Nevelkou, ale z pohledu potenciálu a růstu zajímavou zemí je Chorvatsko. „Pár tisícovek e-shopů v Chorvatsku tvoří téměř půlmiliardový (eur) obrat. Chorvaté na internetu nakupují rádi, podíl online nákupů je zde za hranicí 5 % celkového retailu a během pěti let by měl dosáhnout desetiprocentního podílu,“ doplňuje Tomáš Braverman. V posledním roce zaznamenal v Chorvatsku významný růst například segment s parfémy, vibrátory anebo sekačky na trávu.
K dalšímu vyspělému e-commerce trhu v regionu CEE patří Slovinsko. „Více než polovina Slovinců už běžně nakupuje zboží online. Slovinci jsou také zvyklí poměrně často využívat služby zahraničních e-shopů v rámci Evropské unie,“ říká Tomáš Braverman. Podobně jako v sousedním Chorvatsku generují tři tisícovky tamních e-shopů 6 % podíl na celkovém retailu země.
Na větší rozvoj e-commerce zatím čekají země jako je Bosna a Hercegovina a Srbsko, ve kterých se bude o velkém boomu online nakupování mluvit teprve během následujících let. „Srbsko i Bosna a Hercegovina už jsou na rozvoj e-commerce připraveni po technické stránce – mají e-shopy, nebojí se platit kartou třeba virtuální zboží nebo služby a mají relativně dobrou infrastrukturu, ale na většího boomu v online nakupování se teprve čekají v následujících letech. Důvody jsou především kulturní. Myšlení a přístup k nakupování se v těchto zemích však pomalu mění, a během pár let se zde online rozvine naplno,“ vysvětluje Tomáš Braverman.
E-shopy uspějí s kontaktními čočkami, parfémy nebo sekačkami
Konkrétní segmenty, se kterými se vyplatí do dané země vstoupit, se liší. „Jsou segmenty, které jsou meziročně zajímavě rostoucí ve všech zemích – z tohoto pohledu jsou zajímavé třeba sekačky na trávu, které rostou zhruba o polovinu. Všude rostou také pleny a na více než dvojnásobek rostou v některých zemích například kontaktní čočky,“ říká Tomáš Braverman, a pokračuje. „Naopak třeba u mobilních telefonů je vidět, že významně nerostou skoro v žádné zemi. Potvrzuje to, že raketový růst zažívají v onlinu další segmenty, klasicky zboží běžné denní spotřeby, kosmetika, drogerie a tak dále. Zákazníci napříč Evropou se zkrátka učí online nakupovat už téměř vše.“