Americký marketér Andy Johnston nedávno přišel s originálním tipem na uspořádání firemní akce. Místo pronajímání haly nebo hotelu doporučuje obyčejné parkoviště. Nesedí se na židlích, ale v autech, třeba starých kabrioletech, které posílí dojem. Plochu vymezují stánky s jídlem zaparkované kolem dokola, uprostřed je jednoduché pódium s kapelou a moderátorem, za nimi konstrukce s plátnem nebo nafukovací obrazovkou. Celý koncept připomíná spíš trhy nebo autokino.
Akce ve skleníku není žádný přelud
Pro soukromé a firemní potřeby se dá při troše snahy pronajmout prakticky cokoliv. V Amsterdamu třeba oranžerie v botanické zahradě Hortus Botanicus. A nemusíte až do Holandska: pražská Botanická zahrada pronajímá pro prezentace a předváděcí akce svůj skleník Fata Morgana. Musí to ale být mimo jeho otevírací dobu a maximální kapacita je sto lidí stojících uvnitř a sto lidí stojících venku. „Pronájem po otevírací době lze kombinovat s exkluzivní soukromou prohlídkou skleníku,“ doporučuje Botanická zahrada.
Ve Velké Británii je zajímavou lokalitou opuštěná nádražní budova v Bristolu. Viktoriánská architektura hostí konference, výstavy, módní přehlídky i semináře. Svému účelu přestala sloužit už před desítkami let, dlouho byla opuštěná a nakonec ji zachránili právě pořadatelé akcí. Také díky jim byla Brunel’s Old Station zachráněna.
V centru Denveru si mohou firmy pronajmout věž s hodinami. Přímo za obřím ciferníkem se ukrývá konferenční místnost s kapacitou 45 diváků, z níž se stalo oblíbené místo tiskových konferencí a výročních firemních prezentací.
Honem do krytu
Ruské firmy mohou své hosty pozvat 65 metrů pod zem do zrušeného moskevského protijaderného bunkru. Rozlehlý objekt Taganka vybudovaný v 50. letech dnes zahrnuje konferenční místnosti, restauraci, taneční sál a pokročilé audiovizuální vybavení.
Bunkrů se v minulosti zbavovala také česká armáda. Zrušila třeba utajovaný objekt v Třešti, kde mělo být krizové velitelství brněnské civilní obrany. Dnes je bunkr ve správě Zařízení služeb pro Ministerstvo vnitra a v minulosti se mluvilo o tom, že se hledá nájemce, který by platil rovný milion korun ročně. Podle všeho se nenašel, v objektu se konají jen nepravidelné prohlídky.
Svého nájemce hledá i bunkr pod obchodním centrem Sever v Mostě. Jeho stav je ale podstatně horší než u předchozích dvou: „Po vytopení a devastaci vybavení je prostor vhodný pro sklad, paintball, únikové hry,“ konstatuje suše nabídka realitní kanceláře.
A od bunkrů není daleko k jeskyním. V Británii je možné uspořádat svatby, firemní akce nebo tiskové konference v jeskynním komplexu Carnglaze v hrabství Cornwall. Od roku 2001 je uzpůsobený až pro setkání 400 lidí. Královské námořnictvo v něm dříve skladovalo rum.
Ledový bar v samém centru Londýna pojme ve dvou patrech až 270 lidí. Hostům jen nesmí vadit, že udržuje stálou teplotu minus pět stupňů.
Foto: Icebar London